metro.cz

Větší foto
Klánovice | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Konec potřebných mamataxi? Jen pokus

  5:04
Zákaz vjezdu ke klánovickým školám začne platit zanedlouho, již v pondělí 16. května.

Ranní scéna před školou v pražských Klánovicích je každý den stejná. Mezi půl osmou a osmou vznikne ve Slavětínské ulici menší dopravní kolaps. „Nebezpečná situace pro děti, které jdou do školy. Je zázrak, že se dosud nikomu nic vážného nestalo. Důvodem zácpy, v níž stávají i autobusy MHD, je několik desítek aut rodičů jedoucích směrem od Šestajovic, kteří vezou děti do školy a snaží se zahnout do ulice V Soudním. A celé Klánovice stojí,“ popisuje na webu městské části tajemník klánovické radnice Petr Vilgus.

Radnice se proto před několika dny rozhodla k netradičnímu kroku. V ulicích V Soudním a Smržovská, které hlavní tah křižují, bude zaveden dočasný zákaz vjezdu. Do těsné blízkosti dvojice budov základní školy se ve všední dny od 7.30 do 8 hodin auta nedostanou. „Ulice budou uzavřené jednak značením, jednak fyzickou zábranou, to je dopravními kužely,“ uvádějí zástupci radnice na svém webu a dodávají, že test funkčnosti tohoto opatření bude probíhat do konce školního roku. Po ukončení pilotního projektu takzvané Školní ulice bude projekt vyhodnocen a dojde k rozhodnutí, zda je řešení pro městskou část vhodné.

Klánovice nevymyslely nic nového. Jak přiznávají sami radní, jde vlastně o oprášený projekt BESIP, který funguje obdobně například u sousedů v Horních Počernicích. Školní ulici avizovala klánovická radnice již loni. Musela ale nejprve projednat záměr s dopravními odborníky a zanést také připomínky od místních obyvatel. O schvalovacím procesu na příslušném úřadě v Praze 21 a u policie nemluvě.

Nejen z diskusí na Facebooku je však patrné, že místní novému opatření již nyní příliš nefandí. Jakýmsi neoficiálním mluvčím kritiků „zrušení mamataxi“ v Klánovicích se stal opoziční zastupitel Petr Šafránek. Toho naštvalo, že úřad městské části nepublikoval konkrétní čísla, která by odůvodnila umístit do ulic zákazy. Na dvě rána si tedy sedl před školu a počítal děti. „Celkem mamataxi v inkriminovanou dobu využilo 117 dětí z celkového počtu 630. Reálně jich bude trochu víc, protože z některých aut vyskakují dvě až tři děti. Nechávám na úvaze každého, zda situace je tak kritická, aby vyžadovala tak radikální řešení, a zda se tím problémy jen nepřesunou jinam,“ komentuje ve facebookové skupině Vivat Klánovice Šafránek a dodává: „Každé dítě, které chodí do školy pěšky nebo jezdí na kole či koloběžce, je potenciálně ohroženo. Zákaz vjezdu do školních ulic to nevyřeší, spíše zhorší bezpečnost všech dětí v okolí, kam se doprava přesune.“

Zda je projekt Školní ulice pro Klánovice tím správným krokem, se ukáže již za několik dní. Poprvé se ulice uzavřou v pondělí 16. května. Iniciativa neuvolněného člena zastupitelstva Petra Šafránka si však získala již nyní množství příznivců.

Pokud také vy rádi počítáte a máte nějaké hodnotné poznatky o dění v hlavním městě, podělte se o ně s naší redakcí. Napište mi na e-mail, který najdete níže. Vaše tipy možná povedou k sepsání článku v deníku Metro.

Komentáře

zpět na článek