metro.cz
PRAHA? AHA!
Kačer poslušně následuje svoji kachnu. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Ptáci ve městě. Lepší než tetris nebo slavný horor od Hitchcocka

  15:01
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Co všechno lze zažít ve městě? Stačí se jen koukat a nebýt zahleděn do virtuálního světa. Nehrát mobilní tetris či formuli v Monaku.

Jak známo, kachny jsou zvířata velice párová, když se on s ní dá dohromady, prožijí spolu celý ptačí život. Ač létají sem a tam, co se vztahu týká, přelétavý není ani jeden z nich. Tak praví příručky na téma kachní život.

To vše jsem vypozoroval ne v divoké přírodě, ale v relativně nedivokém městě. Potkávám pravidelně před jedním menším obchodním centrem dvojici kachen. Přesněji řečeno kačera s kachnou. Domov mají asi o tři sta metrů dál, v jezírku u velkého kancelářského komplexu. Chodívají se na ně i na jejich kachní kamarády dívat rodiče s malými dětmi.

Kachní páreček si občas přeletí od jezírka dovnitř do nedalekého sídliště. Chodí tam spolu sem a tam, šmejdí mezi paneláky a trávníky. Jsou taková malá pochodující učebnice přírodopisu. Občas při tom mírně kvákají, popoletí na blízkou střechu obchodu a pak se zase spořádaně vrátí na své jezírko. Není to nic napínavého, není to drama vhodné pro krimiseriál.

Ale ne všechny ptačí vztahy jsou idyli(ds)ké. Pamatuji, jak u nás před domem auto srazilo straku. Nečuměla na cestu a brala to příliš při zemi. Ještě chvíli žila, až dokonala. Už v posledních minutách jejího života se na okolních lampách usadily její stračí kamarádky. Když se zraněné straka změnila ve straku mrtvou, slétly se k ní a během několika minut ji rozklovaly na kousíčky a snědly. I takový je ptačí život ve městě.

Je to jen příroda ve městě. Buďme za ni vděční.

Komentáře

zpět na článek