metro.cz

Větší foto
Šedý kontejner na kovové odpady | foto: Metro.cz

Pražané vytřídili sedm tun kapslí. Putují do Vysočan

  5:33
Od loňska mohou obyvatelé hlavního města vyhazovat použité kávové obaly do 1745 šedých kontejnerů.

Vlastníte-li kávovar, do kterého se nesypou zrnka, ale vkládají hliníkové kapsle s mletou kávou uvnitř, měli jste ještě donedávna v Praze dvě možnosti. Buďto kapsle neekologicky vyhazovat do směsného odpadu, nebo je odevzdat v k tomu určené prodejně a tím je poslat do druhého kola. „Od loňského roku však mohou obyvatelé metropole vyhazovat použité hliníkové kávové kapsle do šedých kontejnerů na kovové obaly. Těch se v ulicích metropole aktuálně nachází 1745. Loni Pražané do nádob na kovové obaly vyhodili 4,688 tuny hliníkových kapslí, letos v nich skončilo zatím 2,256 tuny,“ říká mluvčí svozové firmy Pražské služby Radim Mana.

Obsah šedých nádob putuje do pražských Vysočan, kde se železný a neželezný kovový odpad finálně třídí a balíkuje pro odběratele. O většinu prací se stará poloautomatická linka. „Ta díky vířivým proudům umí roztřídit různé druhy kovů. Hliníkové kávové kapsle se však separují ručně, protože si je následně přebírá společnost Nespresso k dalšímu využití. „Dlouhodobě hledáme cesty, jak zákazníkům recyklaci přiblížit a co nejvíce zjednodušit,“ dodává marketingová manažerka Nespressa Andrea Petrová. Další firmou, která kávu v kapslích nabízí, je například konkurenční Dolce gusto.

Podle statistik Pražských služeb tvoří kapsle jen pár procent objemu separovaného kovového odpadu. To je dáno jejich velikostí. Dominují plechovky. Pokud máte kapslový kávovar a chcete se chovat ekologicky, ale nebydlíte v Praze, vaší jedinou možností je zatím pouze jejich odnos do butiků Nespressa. Zde „sbírají“ i obaly jiných značek. Kapsle můžete také odevzdat kurýrovi při převzetí nákupu z obchodu Rohlik.cz. Nezapomeňte si však předem objednat speciální recyklační pytel.

Ekokampaň

  • Většina odpadu, který končí v pražských černých popelnicích, do nich nepatří.
  • Plasty, papír, sklo, kov ale i organické odpady tvoří v Praze 68 procent směsného komunálního odpadu a končí zbytečně ve spalovně v Malešicích.
  • Praha připravila informační kampaň, v jejímž rámci dostanou všichni obyvatelé do schránek leták týkající se zlepšení kvality třídění.

Komentáře

zpět na článek