metro.cz

Větší foto
Letňanský koncert skupiny Rammstein se u všech obyvatel v okolí nesetkal s pochopením. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Den D pro koncerty v ledárnách se blíží. Kdo omezí hluk? Vyhláška, nebo sami pořadatelé?

  9:13
Jeden den byli na ostří nože, druhý se setkali u jednoho stolu. Radní Hana Kordová Marvanová včera na jednání magistrátu pozvala autory petice Nevypínejte kulturu v Praze

„Již brzy můžete přijít o své oblíbené koncerty, festivaly a další kulturní akce pod širým nebem. Radní Hana Marvanová navrhuje v rychlosti a tichosti vyhlášku, která má omezit počet venkovních akcí s hudebním doprovodem v různých lokalitách Prahy,“ stojí v petici, která v pondělí začala kolovat na sociálních sítích. Podle Marvanové ale petenti šíří dezinformace. „Tvrdí, že chceme vypnout kulturu a zakázat koncerty a divadla. Nic takového ale nechceme,“ reagovala hned v pondělí na svém Facebooku radní. Proti petici se ohradil také magistrát. „Jedná se o nepravdivé tvrzení, neboť navržená vyhláška má pouze omezit nadměrnou hlasitost akcí v Ledárnách Braník a ochránit tím místní obyvatele, kteří si dlouhodobě na hluk stěžují.“

Zástupci města se včera sešli s autory petice a dohodli se na dalším postupu. „Jakékoli vyhlášky regulující hluk z koncertů jsou krajním řešením, jednoznačně je vždy lepší samoregulace ze strany pořadatelů kulturních akcí,“ uvedla Kordová Marvanová. „Je vždy lepší se sejít osobně a pochopit vzájemné argumenty namísto nepochopení přes sociální sítě,“ dodala.

„Ve středu mají obě strany v plánu uzavřít dohodu, která bude reagovat na specifickou situaci Ledáren Braník a vytvoří podmínky pro dlouhodobé řešení,“ dodal David Gaydečka za organizátory petice, pod kterou se podepsalo 13 tisíc lidí.

Velká podpora petice děsí část obyvatel Braníka, kteří založili iniciativu Hluk z Prahy 4. Ta už přes rok volá po omezení hudební produkce v Braníku. Aktuální kampaň její zástupci vnímají jako tlak na magistrát. „Politici nás kvůli obrovské nepravdivé kampani házejí přes palubu,“ míní zástupce iniciativy Miloš Závora. Podle něj hrozí, že vyhláška nebude na zítřejším jednání zastupitelstva vůbec předložena.

Muzika, nebo randál?

  • Na hluk si nestěžují jen lidé z okolí bývalých branických ledáren.
  • Například letňanskou radnici nedávno zavalily stížnosti kvůli koncertům německé kapely Rammstein. „Jako městská část nemáme možnost produkci nějak upravovat – pořadatelé nás nežádají o povolení vzhledem k tomu, že hlavní město nemá žádnou vyhlášku, která by venkovní akce omezovala, tak se s tím nedá nic dělat,“ reagovala místostarostka Prahy 18 Iveta Lojková.
  • Vyhláška, kterou by mělo zastupitelstvo zítra projednat, počítá s tím, že by v areálu bývalých branických ledáren bylo povoleno jenom pět koncertů v kalendářním měsíci s tím, že se mohou konat maximálně ve třech po sobě následujících dnech.
  • Další podmínkou pro konání akcí v Braníku bude například i stanovení hlukového limitu.

Komentáře

zpět na článek