metro.cz

V pražské Galerii Portheimka startuje výstava, která připomene Nebeské jezdce

  8:40
Letcům britské Royal Air Force (RAF), kteří bojovali za druhé světové války proti německým fašistům, se říkávalo Nebeští jezdci.

Další 2 fotografie v galerii
Foto z filmu Nebeští jezdci. | foto: Metro.cz

Bok po boku tehdy létali nejen Angličané a Kanaďané, ale také Poláci a Čechoslováci. Na motivy těchto událostí vznikl v roce 1968 i stejnojmenný kultovní válečný snímek. Nejen ten připomíná výstava, která dnes startuje v Galerii Portheimka ve Štefánikově ulici v Praze 5.

„Srdečně čtenáře zveme na akci Nebeští jezdci, výstava o filmu, knize a jejím autorovi. Vidět můžete kostýmy ze stejnojmenného filmu Jindřicha Poláka, nově včetně lodičky architekta Jana Kaplického, který v něm hrál jednu z menších rolí,“ láká autor výstavy Filip Procházka a dodává: „K vidění budou také věci z pozůstalosti autora knižní předlohy i spoluautora scénáře Richarda Husmanna, bývalého palubního střelce RAF a naší jednotky na východě, který do války odešel v šestnácti letech.“

Návštěvníci také uvidí vybavení našich letců RAF, včetně části výstroje Jaroslava Doktora, odborného poradce filmu. Ten byl rovněž pilotem RAF. Součástí výstavy jsou i panely popisující historii vzniku filmu v roce 1968 a jeho následné osudy, knihu a samotného Richarda Husmanna, který by letos oslavil sté narozeniny. „Akce bude probíhat do neděle, a to každý den od třinácti do osmnácti hodin. Více informací k tématu na adrese jezdci.valka.cz,“ doplňuje pro deník Metro autor výstavy.

Na výstavě se dozvíte například to, že jsou Nebeští jezdci jediným československým leteckým filmem, který byl natáčený bez letadel. Jak říkával pomocný režisér tohoto filmu Otakar Fuka, to, co v něm „létá“, jsou modely nebo letadla na dokumentárních záběrech, případně záběry z jiného snímku – Target for tonight. Jde o britský dokumentární film z roku 1941. „A to největší letadlo je maketa – trup wellingtonu naroubovaný na Li-2. Film se natáčel v šedesátých letech. Někteří tvůrci o něm hovoří jako o prvním holdu našim letcům. A protože ho tak brali, film podle toho vypadá. Navíc se na něm podíleli bývalí českoslovenští letci RAF, ať už radou, rekvizitami, tak i vlastní prací,“ uvádějí autoři výstavy na svém webovém portálu.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek