metro.cz
Památník připomíná statečné rodiny. | foto: FB Michala Švarce

Při vzpomínce na statečné Čechy bude odhalen památník obětí

  4:36
Procházka Libní připomene nacisty popravené vlastence.

„A skoro každý večer, někdy i dosti pozdě, jsem tiše stoupal nahoru na Hájek, jindy na Šlosberg, abych se tam z vrcholku nemohl vynadívat na Libeň prostírající se pode mnou, když tam na obzoru se třpytila světla centra Prahy,“ líčí v povídce Moje Libeň spisovatel Bohumil Hrabal.

Právě tam, do míst s dodnes přetrvávajícím geniem loci, zamíří už tuto neděli 17. července kroky účastníků komentované vycházky s názvem Po stopách zatýkání vlastenců Libní, kterou zdarma pořádá radní Prahy 8 Michal Švarc. Sraz je v 16 hodin v Libeňském světě na adrese Pivovarnická 3.

Kromě Švarce se akce zúčastní také potomci rodin, které byly během heydrichiády vyvražděny.

Účast přislíbil například Jan Oktábec, jehož předkové pomáhali po útoku na říšského protektora Reinharda Heydricha parašutistům a byli za to potrestáni.

„Piskáčkovi, Oktábcovi, Novákovi, Strnadovi nebo Vosmíkovi, to všechno jsou rodiny, na které budeme vzpomínat,“ přibližuje Švarc a dodává, že všichni patřili také do Sokola.

„Součástí procházky bude odhalení památníku na místě, kde došlo k zatčení Strnadových,“ uvádí Švarc. K nim se podle jeho slov váže hluboký příběh.

„Gestapáci je odvlekli z jejich zahrady Na Hájku a nechali tam jen čtyřletou holčičku, která zůstala dva dny úplně sama. Sousedi se báli jí pomoct, nakonec si pro ni přišla její babička,“ pokračuje Švarc jedním ze smutných příběhů, který se v lokalitě takzvaných nouzových kolonií Na Kotlasce a Na Hájku odehrál.

„Vzpomeneme také na dvě nejmladší oběti, které nacisté popravili v Mauthausenu. Jindřišku Novákovou, která statečně převezla kolo Jana Kubiše z místa, kde ho parašutista nechal, a Mirka Piskáčka, jenž kolo pak ze dvora domu Novákových odvezl,“ doplňuje Švarc.

Komentáře

zpět na článek