metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Hrob módní návrhářky Hany Podolské, který je na Olšanských hřbitovech v Praze, opět zdobí náhrobek, označující místo posledního spočinutí legendy české vysoké krejčoviny. | foto: Natálie Chocholoušová

Návrhářka Hana Podolská má nový náhrobek na hřbitově na Olšanech

  19:40
Módní ikona především prvorepublikové éry byla první, která u nás uspořádala první přehlídku šatů. Její hrob se dočkal renovace.

Hana Podolská byla československá módní návrhářka a majitelka nejvyhlášenějšího salonu třicátých a čtyřicátých let 20. století. Tehdejší smetánka si její šaty, které se objevily i v mnoha filmech, oblékala s radostí.

Pocházela z Alsaska-Lotrinska, ale po smrti otce se s matkou a sourozenci přestěhovala do Prahy. Už ve svých čtrnácti letech se začala učit švadlenou v krejčovství Anežky Fišerové. S paní mistrovou se ale neměly rády, a tak se rozhodla, že bude šít sama po domech.

První dílnu si otevřela v roce 1905 díky podpoře manžela. O tři roky později založila salon U Pěti králů. Ve svém luxusním bytě v paláci Lucerna si zanedlouho zařídila i vlastní ateliér, kde zaměstnávala na desítky švadlen. S propagací šatů neotálela. Uspořádala úplně první módní přehlídku v celém státě.

Válku Podolská přežila bez potíží a podnik pod jejím vedením fungoval až do roku 1948, kdy byl znárodněn.

Módní ikona byla v sedmdesátých letech uložena do hrobu na Olšanských hřbitovech, časem ale přišel o náhrobní kámen i osazení. Jiří Viktor Černý, synovec Viktora Podolského, který byl synem návrhářky, se však rozhodl, že chce pro Podolskou důstojné místo, a tak nechal zhotovit nový náhrobek, který byl dnes v 11 hodin na Olšanech představen veřejnosti. S kameníky na něm pracoval od loňského jara, což se na jeho vkusnosti náležitě podepsalo. To potvrdila i historička umění Eva Uchalová, která se Podolskou zabývá už přes třicet let. „Považuji to za úžasnou věc. Mám radost, že pan Černý hrob adoptoval. Nový náhrobek je překrásný,“ radovala se.

Komentáře

zpět na článek