metro.cz

První hasička mezi muži ve výjezdové jednotce se těší na různorodost. Bude magnetem pro další?

  9:07
Čeští profesionální hasiči se dočkali. Jejich řady posílí žena. Michaela Žďárská má už tříletou zkušenost od dobrovolných hasičů. Je zvyklá na výjezdy i mužský kolektiv.

Další 1 fotografie v galerii
První profi hasička v Česku Michaela Žďárská. Sloužit bude na nové stanici v Holešovicích. | foto: Pavel Urban, Metro.cz

Bude to dnes z pohledu hasičského záchranného sboru nevšední den. První směnu totiž odslouží na hasičské stanici v Holešovicích ve výjezdové jednotce profesionálů žena. Dvaatřicetiletá Michaela Žďárská je odhodlaná do dosud ryze mužského kolektivu zapadnout a být plnohodnotnou členkou týmu.

„Měli jsme první seznamovací pohovor, kde mi kolegové pokládali otázky, proč vlastně jdu k profesionálům, jak tady budu dlouho a tak dále. První společnou směnu máme v sobotu, tam to teprve bude opravdové poznání s ostatními,“ líčí Žďárská a dodává: „Zkušenosti z mužského kolektivu mám od dobrovolných hasičů, protože i tam sloužíme pohotovosti.“

Devět procent

  • V České republice slouží u profesionálních hasičů 969 žen. Většinou na operačních střediscích nebo třeba v odboru prevence.
  • Celkově je v Česku 10 550 hasičů. Podíl žen je tedy zhruba devět procent.
  • V zahraničí jsou už v procentech žen přímo ve výjezdových jednotkách dál. V západoevropských zemích se pohybují od tří do pěti procent.
  • U některých jednotek ve Spojených státech amerických to je dokonce až dvacet procent žen.
  • Profesionální hasiči musejí splnit fyzické, psychické a také zdravotní testy.

Mladá žena byla tři roky u dobrovolníků v Dolních Měcholupech. „Když jsem se tam přestěhovala, viděla jsem vyvěšený inzerát, že shánějí nové členy. Přišlo mi jako docela dobrý nápad to zkusit, tak jsem se přihlásila, šla jsem na pohovor a už jsem tam zůstala,“ usmívá se Žďárská.

Ta před příchodem mezi profesionály pracovala v kanceláři v administrativě. Ale právě výjezdy ji bavily, tak se rozhodla pro změnu. „Bude to různorodá práce, na to se těším,“ říká pro deník Metro.

Přestup mezi profesionály ovšem není jen mávnutím kouzelného proutku. Musela projít ostrými testy za stejných kritérií jako muži.

„Je potřeba si podat žádost a je potřeba splnit psychické, fyzické a zdravotní testy. Co se týče těch fyzických, tam byla nutná příprava. Jsou tam sedy-lehy, kliky, případně běh a 200 metrů plavání na čas,“ vyjmenovává Žďárská.

Průpravu ale měla skvělou. Věnuje se totiž TFA (Toughest Firefighter Alive). „Je to odvětví hasičského sportu. Jde o závod v plné hasičské zbroji s dýchacím přístrojem. Je to vlastně příprava na výjezd,“ nastiňuje.

Žďárská si nemyslí, že by ji mělo v nové práci něco překvapit. „Je fakt, že s dobrovolnými hasiči nejezdíme moc na dopravní nehody, takže to mě teď čeká nově. Samozřejmě člověk neví, jak zareaguje na určité věci, ale myslím, že to bude v pořádku.“

U jednotky v Dolních Měcholupech absolvovala 49 výjezdů, které zahrnovaly technickou pomoc, požáry i mimořádné události. Za nejtěžší výjezd považuje loňský požár bytu v ulici Černokostelecká, kde oheň popálil 14 lidí, z toho polovinu dětí. Musela jim poskytovat lékařskou péči, než dorazili záchranáři.

Za průkopnici se nepovažuje. Prostě situaci bere tak, že někdo musel být první. „Myslím ale, že to strhne další ženy, a všem přeji hodně sil a aby se jim to povedlo,“ dodává Žďárská.

Generální ředitel HZS věří ve více zájemkyň

  • U prvního dne mezi profesionály Michaely Žďárské byl také generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Ten si je vědom, že to nová členka výjezdové jednotky nebude mít v mužském kolektivu ze začátku snadné.
  • „Bezesporu tam nějaké tření bude. Ty ženy musí být připraveny, že uzavřený mužský kolektiv se se situací zřejmě nebude vždy lehce vyrovnávat. Nebude to mít paní Žďárská jednoduché, ale i ona je připravená se s tím srovnat,“ řekl Vlček a dodal: „Jsem přesvědčen, že když se podívám na počet žen, které soutěží ve speciálních sportech, jako je TFA, zájemkyň určitě přibude.“
  • Podle Vlčka bude Žďárská dělat úplně všechno co ostatní. Nemyslí si, že by pro ni měla nastat nějaká překážka. „Absolvovala testy včetně fyzických za stejných hodnoticích kritérií jako muži. Základní princip je, že jestli chce žena pracovat u hasičů, musí splnit všechny podmínky a musí být svolná k tomu, že bude dělat naprosto stejnou práci jako muži,“ vysvětlil Vlček.
  • Generální ředitel přiznal, že doba i zkušenosti ukazují, že práce u hasičů nemusí být výhradně pro muže. „Chtěli jsme nastavit stejné podmínky. Nedělejme rozdíly, jestli zrovna slouží muž nebo žena,“ dodal.
Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek