metro.cz

Kde jsou nejdražší nově postavené byty v Praze? Teď na dvojce, šestce a sedmičce

  13:05
Majitelé novobytů stárnou. K pořízení vlastní střechy nad hlavou se nyní v Praze dopracují až po čtyřicítce.
Nové jsou drahé. | foto: Ekospol

Až čtyřicet procent všech nových bytů si v Praze pořizují lidé na investici. Berou to jako ochranu před inflací, nejbezpečnější uložení volných peněz.

Rodina, šéfovské křeslo, úspěch v podnikání
Dříve tato data velcí developeři neradi zveřejňovali. Měli obavu z kritických ohlasů, že k bydlení se nedostanou ti, kteří ho nutně potřebují, ale ti, kteří pak byty draze pronajímají nebo s nimi dál spekulují. Nyní sami stále častěji hovoří o tom, že pořízení bytu je ochranou před zdražováním a inflací a prodeje bytu podporují. „Lidé mají obavy z vývoje. Proto převádějí hotovost do konzervativní investice, a to jsou byty,“ říká například Dušan Kunovský, zakladatel Central Groupu.

I to je důvod, proč se poměrně razantně zvýšil v posledních sedmi letech průměrný věk těch, kteří nové byty kupují (viz box). Jedná se o lidi, kteří se propracovali k vysoké a dobře placené pozici, či úspěšně podnikají. Současně už mají vlastní bydlení většinou vyřešené a ukládají peníze do bezpečí.

Na jedničce už není volno
Nejvíc peněz vydá kupec za byt v novostavbě v Praze 2, která vedle Vinohrad zahrnuje i část Nového Města či Vyšehradu, sousedí s Vršovicemi a Nuslemi, tedy místy, kde jsou ještě volná místa na výstavbu zcela nových domů a odkud je úplný střed města v dochozí vzdálenosti. Na rozdíl od centrální městské části Prahy 1, kde jsou sice ceny bytů nejvyšší, ale nové domy tu už nerostou. Na rozdíl od druhého nejdražšího sedmého obvodu s Holešovicemi nebo atraktivní Letnou.

Podobně je na tom Praha 6, kde lze stavět také na vícero místech. Jedná se o jednu z největších pražských městských částí s relativně velkou rezervou stavebních ploch. V Praze2 jsou průměrné ceny za metr čtvereční nad 207 tisíci korunami, na sedmičce se blíží ke 200 tisícům korun. Šestka je těsně nad 180 tisíci korunami.

Usedlejší nakupují

  • Plus pět a půl roku. O tolik jsou v průměru starší lidé, kteří si v Praze pořizují byt v novostavbě.
  • V roce 2015 byl průměrný věk kupce 39 let. Letos se podle Central Group už dostal na 45,4 roku.
  • Mezi třicátníky jsou nakupující v Praze zastoupeni jen třinácti procenty. Důvod je ten, že mladí mají na byt většinou jen přes hypotéky, ty jsou nyní obtížně dostupné.
  • O 40 tisíc korun se liší podle dat společnosti Skanska průměrná cena za metr čtvereční nového bytu v Praze (bez ohledu na městskou část) a cena jednoho metru v okrajové části města. Zatímco celopražský průměr nyní představuje asi 152 tisíc korun, v okrajové části, jako jsou Lipence, Zbraslav nebo Lochkov, se dostanete na 113 tisíc korun. Nejdražší metr čtvereční v novostavbě pořídíte v Praze 2.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek