metro.cz

Co tady bylo, když to tady ještě nebylo aneb černobílá detektivka 5 milionů svědků

  11:35
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Další 1 fotografie v galerii
Detektivka 5 milionů svědků z roku 1965. Tehdejší Náměstí Maxima Gorkého, nyní Senovážné a obchůdky v pozadí. | foto: REPRO ČESKÁ TELEVIZE

Detektivka 5 milionů svědků z roku 1965 patří k těm dvoubarevným (rozumějte černobílým) snímkům, na které se dá dívat i po půlstoletí. Zajímavé je, jako na každém dobovém filmu, že se točila v reálném prostředí tehdejšího sídla Československé televize v budově bývalé plodinové burzy, dnes součásti České národní banky. Takže vidíte například vstupní schodiště, kudy kráčívaly hvězdy českého divadla, filmu i dalšího umění, samozřejmě i televizní novinářské osobnosti. Co mi při posledním sledování utkvělo nejvíc, byl záběr na Senovážné náměstí. V té době se jmenovalo Náměstí Maxima Gorkého. Lidově zvané „Gorkáč“.

Tam, kde je v současnosti parkoviště, stávaly pospojované stánky, jednolitá krytá přízemní stavba. Pokud si vzdáleně pamatuji, bývala tam zelenina, tedy přesně – Ovoce-zelenina. Myslím, že i nějaká správkárna, možná tam byla prodejna uhlí. Pravděpodobně i prodejna potravin či občerstvení. Pokud by si někdo z pamětníků vybavil, co všechno se v těch polotmavých přístřešcích sídlilo, budu vděčný za každý příběh. Včetně toho, odkdy tam ty přístřešky stávaly. Těším se na pavel.hrabica@metro.cz.

Pět milionů svědků už asi nenajdu, ale i za pět budu vděčný.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek