metro.cz

Gotický klenot hlavního města čeká generální oprava za stovky milionů korun

  13:36
Staroměstská Mostecká věž by měla být přístupná i během velké části rekonstrukce. Potrvá několik let.

Další 1 fotografie v galerii
Věžník ukazuje boláky. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Nejprve malá perlička. Vystoupáte-li na úplný vrchol staroměstské Mostecké věže, narazíte na záhadnou sochu věžníka, jak si spěšně kasá roucho, skoro jako by pospíchal na toaletu. Cedulka u sochy dokonce mluví o drzém vystrkování zadnice. Nové výzkumy ale hovoří o úplně jiném gestu. Muž totiž pod šaty ukazuje boláky, jež souvisí s pohlavně přenosnou nemocí. Vzhledem k dataci vzniku díla zhruba do poloviny 15. století se tak nejspíš jedná o vůbec nejstarší připomínku syfilidy na světě. Proč socha na věži je, nikdo neví.

Podobných zajímavostí je gotická věž plná. Dílo postavené podle návrhu Petra Parléře nyní čeká vůbec poprvé generální oprava. Náklady na historicky nejrozsáhlejší rekonstrukci věže odborníci odhadují na několik set milionů korun. „Bude to běh na dlouhou trať,“ říká Petr Kotalík, vedoucí správy památkových objektů z Prague City Tourismu. „Nyní máme vysoutěženou firmu, která provádí stavebně historický průzkum, ten potrvá zhruba rok a půl. Paralelně proběhne i takzvaná fotogrammetrie neboli důkladná analýza kamene a odhad stáří materiálu,“ dodává Kotalík.

Věž je převážně z pískovce, jenž má ale různou kvalitu. Zatímco ten z lomu u Záp je kvalitní hodně, ten z Petřína, který byl na věž dodán později, naopak přísnější měřítka nesnese. Nejvíc zabrat kvůli slunci dostal pískovec na jižní straně mostu. Málo odolný měkký materiál navíc možná pochází ještě z původního Juditina mostu. „Kvůli kombinaci materiálu vznikají problémy. Tvrdý pískovec tlačí na měkký a dochází k opadům,“ vysvětluje kurátor pražských věží Karel Kučera. Podle něj každý kámen prozkoumají odborníci a následně určí způsob opravy. „Je málo pravděpodobné, že by se měnil kvádr celý,“ míní Kučera, který zároveň představil dosavadní průběh oprav. „V první části revitalizace bylo korodující zábradlí, které poškozovalo parapet, odstraněno z kamenného bloku a přemístěno do lepší pozice. Následně byly zajištěny prasklé kamenné bloky, a to tak, že poškozené části byly očištěny a zajištěny nerezovými výztužemi. Odpadlé části byly přilepeny s cílem zachovat co nejvíce autentického materiálu,“ popisuje Kučera.

Nyní se tým odborníků hodlá zaměřit na pláště věže. Zmiňované opravy potrvají asi čtyři roky. Zástupci Prague City Tourismu chtějí věž nechat přístupnou, co nejdéle to půjde. Kromě povětrnostních podmínek jsou to ale často i návštěvníci, kteří gotické stavbě nejvíce škodí. Ač je věž prošpikována kamerami, najdou se tací, kteří do pískovce vyryjí nehezkou památku. „Odstranit nápisy není jednoduché. Když je hluboký, dá se to zatmelit, hůř se opravují mělké vrypy. Zbrušováním totiž kámen ztrácí autenticitu,“ vysvětluje Kučera.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek