metro.cz

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

  4:50
Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze nachází jen něco přes osmdesát a zdaleka ne všechna jsou vybavena lůžkovými částmi. A tam, kde ano, praskají tato zařízení ve švech. Dle statistik, které má deník Metro k dispozici, mohou ubytovat jen 2837 lidí. Stávající situaci má trochu ulevit projekt Nový domov, který má v druhé městské části zvednout počet lůžek ze sedmdesáti na sto třicet.

Další 1 fotografie v galerii
Pohled na Nový domov ze Španělské ulice | foto: Praha 2

„Na jedno místo nyní v Praze 2 čeká čtyři až pět seniorů a trend se určitě bude zvyšovat, protože populace stárne. Na území druhé městské části žije 46 101 obyvatel, přičemž Praha 2 patří k těm s nejnižším podílem dětí. Je jich méně než čtrnáct procent a podíl starších osob se pohybuje mezi 16,3 až 17,4 procenty,“ říká pro deník Metro starostka Prahy 2 Alexandra Udženija.

Nový domov, který má vzniknout na pozemku ulic Italská, Kunětická a Lichnická, je podle starostky naprosto evropský unikát na poli sociální péče. Měl by totiž nabídnout svým klientům promyšlený systém moderní individuální péče o seniory a také ty, kteří potřebují péči se zvláštním režimem.

„Už v tuto chvíli naše městská část poskytuje celou řadu sociálních služeb, ale chybí nám právě domov se zvláštním určením, kde můžeme klientům poskytnout adekvátní péči, pokud trpí například Alzheimerovou chorobou a jinými druhy demencí,“ dodává pro deník Metro Udženija.

Podle plánů radnice se začne stavět koncem příštího roku. Do té doby by měla být k dispozici všechna potřebná povolení a vysoutěžený zhotovitel. Hotovo by mohlo být za dalších pět až šest let. Mimo jiné pak poskytne budova Nového domova relaxační centrum, komunitní zahradu, kapli, kavárnu, společenský sál pro pořádání kulturních akcí. Na financování by se mohl podílet magistrát, evropské fondy i ministerstvo práce a sociálních věcí. Provoz se odhaduje na sto milionů korun ročně.

Nejnověji vznikl na území metropole domov pro seniory před rokem, a to v Horních Měcholupech. Budova, která je v provozu od září loňského roku, patří pod Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 15 a jeho výstavba byla plánována už od roku 2016. Samotné stavební práce na přístavbě pak začaly za plného provozu v červenci 2020 a přesně o rok později bylo hotovo.

„Vzniklo zde 36 nových lůžek. Vybudování objektu se zahradou stálo 45 milionů korun, vybavení prostor pak vyšlo na čtyři miliony a bezbariérové přístupové a propojovací chodníky k přístavbě si vyžádaly dalších 1,3 milionu korun,“ vypočítával tehdy nový starosta Prahy 15 Michal Fischer.

Z výroční zprávy České alzheimerovské společnosti za rok 2021 vyplývá, že v tuzemsku trpí demencí 161 tisíc osob. V Praze z toho žije 20 059 osob trpících demencí. V roce 2021 pak podle statistik v Praze žilo celkem 251 173 obyvatel ve věku 65+, tedy víc než devatenáct procent. Přičemž počet osob v produktivním věku se nadále prudce snižuje.

Velké plány a neveselá čísla. Co si Praha počne s počtem seniorů?

  • Během příštích dvaceti let vzroste počet seniorů nad 75 let v hlavním městě na dvojnásobek.
  • Rostoucí poptávku po domovech pro seniory magistrát obvykle řeší, podobně jako v případě Horních Měcholup či Prahy 2, ve spolupráci s městskými částmi.
  • Do roku 2024 chce magistrát rozšířit počet lůžek v domech pro seniory na území hlavního města až o čtyři stovky.
  • Nejvíce lůžek se podle zjištění deníku Metro nachází v městské části Praha 11, a to konkrétně 539, která jsou rozmístěna ve třech zařízeních. Druhý nejvyšší počet postelí, přesně 522 ve třech zařízeních, je v Praze 8.
  • Třetí nejvyšší počet lůžek, 475 lůžek v šesti zařízeních, se nachází v Praze 10. Nejvíce domovů pro seniory se nachází v Praze 10. Jde o šest zařízení. Následuje Praha 6 se čtyřmi. Celkem čtyři domovy pro seniory pak najdeme v Praze, Praze 8, Praze 9 a Praze 11.
  • Na území hlavního města je k dispozici celkem 2829 lůžek v domovech pro seniory. Z toho je 1730 lůžek (61,15 procenta) zřizováno hlavním městem, zbylých 1099 (38,85 procenta) je pak zřizováno jednotlivými městskými částmi, případně soukromými společnostmi a dalšími organizacemi.
  • Jedním ze zřizovatelů je také Ústřední vojenská nemocnice (Domov Vlčí mák), která poskytuje v domově pro seniory celkem 46 lůžek, která jsou obsazená především válečnými veterány.
  • Lůžka v domovech pro seniory, zřizovaná magistrátem, najdeme i mimo území Prahy. Celkově se jedná o 259 lůžek ve čtyřech různých domovech.
  • Celkově tedy magistrát zřizuje 1989 lůžek na území hlavního města a také mimo něj.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek