metro.cz

Období až opulentních hostin se blíží, dají se zvládnout bez těžkostí

  6:00
Chcete se po svátcích vejít do svého oblečení? Na přibírání má vliv nedostatek spánku, kila naskáčou i po alkoholu.
Cukroví se nemusíte vyhýbat, dejte si denně jen pět kousků. | foto: Unsplash

Patří na vaši sváteční tabuli tradiční rybí polévka a smažený kapr se salátem, nebo je vaše štědrovečerní večeře rozmanitější? Rybí kůstka zapíchlá v krku, kterou nás v dětství strašili snad všichni dospělí, však není jediným zdravotním problémem, který může vánoční hodování přinést.

Zlaté prasátko
Pokud držíte půst a večer si na prázdný žaludek dáte smažené s majonézovou přílohou, v lepším případě vám bude pouze nevolno, můžete však dostat i žlučníkový záchvat – zvlášť pokud ani během roku nejíte zdravě. K tomu se připočítá kachna na Štěpána, chlebíčky a cukroví ke svačině, vše zalité svařákem nebo poctivým domácím vaječným likérem. Kila během týdne záhadně naskočí a předsevzetí zhubnout je na světě. Přitom se tomuto každoročnímu kolečku můžete pár triky zcela vyhnout.

Od všeho jen trochu
Pokud se budete nejen během svátků řídit rčením „Jez dopolosyta, pij dopolopita, budeš živ dlouhá léta,“ máte napůl vyhráno. „Nepřejídejte se, zmenšete porce, cukroví si dopřejte, ale v menším množství. Doporučila bych maximum tři až pět kusů cukroví denně,“ radí Marcela Blechtová, fitness trenérka a odbornice na výživu. Podle ní je dobré mít v misce s cukrovím sušené ovoce nebo oříšky a chutě na sladké tím zahánět. „Sladké potraviny a ty s vysokým obsahem sacharidů a vysokým glykemickým indexem zvyšují glykemii rychleji a výrazněji. Naopak pokud delší dobu jíte zdravě a vyváženě, tělo se tomu přizpůsobí a bude přirozeně odmítat nezdravá jídla,“ vysvětluje Blechtová. Dále je podle ní důležité dodržovat dostatečný pitný režim, zvládat chutě pomůže třeba voda s citronem. „Celkově pijte přes den hodně vody a také jezte více zeleniny, abyste zmírnili hlad večer, kdy trávíte vánoční pohodu s rodinou,“ shrnuje Blechtová.

Dalším pravidlem, které vám pomůže přečkat opulentní hostiny ve zdraví a bez kil navíc, je nekombinování sladkých a slaných jídel. Pokud jste zvyklí si po hlavním jídle dát ihned kávu s dezertem, zkuste si tentokrát mezi jídly dát pauzu. Nezpomalíte tak přirozený proces trávení, a pokud vám běžně bývá těžko, potíže by se měly zmírnit.

„Pokud se přesto stane, že neudržíte své chutě a přejíte se, druhý den si dejte odlehčující stravu, například lehké maso a saláty. Zároveň omezte sacharidy,“ doporučuje Blechtová. „Další den už ale musíte sacharidy zařadit, jinak bude vaše tělo znovu volat po rychlých cukrech a vy se opět ocitnete v začarovaném kruhu, ze kterého se velmi těžko vystupuje,“ varuje Blechtová.

Domácí je nejlepší
Důležité je rovněž ohlídat celý proces přípravy. „Pokud si chceme – nejen o Vánocích – dopřát častěji smažená jídla, měli bychom si je připravit doma a mít celý proces pod kontrolou,“ myslí si Václav Tringela, specialista na maso a ryby z Košík.cz. Ke smažení doporučuje využívat tuky, které se nepřepalují a snesou i vysoké teploty. „Je to třeba řepkový olej nebo klasické sádlo. Za vyzkoušení stojí také vyměnit klasickou mouku za kukuřičnou nebo strouhanku za corn flakes. Nenasávají totiž tolik oleje,“ přibližuje Tringela.

Nejste-li příznivci kapra, zkuste ho vyměnit za lososa. „Mořské ryby jsou výborným zdrojem zdraví prospěšných látek, je však třeba mít jistotu o jejich původu. Velkou roli totiž hraje kvalita vody, ve které se ryby chovají a která by neměla být znečištěná,“ objasňuje Tringela.

Dáváte si skleničku?
Pozor byste si měli dát také na likéry a tvrdý alkohol, které mají vysokou energetickou hodnotu. „Sklenička či dvě bílého nebo červeného vína neuškodí, ale více alkoholu často nabourá vaše rozhodnutí i vůli a vy přestanete kontrolovat své chutě,“ říká Blechtová a upozorňuje na to, že alkohol narušuje i spánek. „Špatný spánek nebo nespavost mají velký vliv na přibírání na váze,“ zmiňuje Blechtová.

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz
zpět na článek