metro.cz

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

  19:11
Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je totiž oázou pro vzácné živočichy a rostliny. „Rybníček“ právě čistí bagry.
Bagry v těchto dnech čistí dno. Už loni upravily koryto potoka pod nádrží. | foto: Metro.cz

Vodní plocha byla vybudována v údolí Branického potoka začátkem sedmdesátých let za účelem zachycení přívalových srážek z oblasti tehdy budovaných částí sídlišť Novodvorská a Jiráskova čtvrť. Před výstavbou nádrže bylo okolí potoka mnohem méně zarostlé a údolí mělo charakter spíše mokřadních luk.

Z přírodního hlediska se jedná o jednu z mála vodních nádrží v Praze s čistou vodou. To je způsobeno jednak samotným přítokem, jednak tím, že „rybníček“ neslouží k chovu kaprovitých ryb, které vodu rytím dna zakalí. V důsledku toho je zde velmi bohatě vyvinutá vodní vegetace, jíž dominuje kriticky ohrožený druh české flóry růžkatec bradavčitý. Celkem tu magistrátní odbor ochrany prostředí napočítal více než 50 druhů rostlin.

V blízkosti vody se vyskytuje přes sto druhů motýlů. Branický potok a jeho okolí jsou oblíbeným místem i pro obojživelníky. Ropuchy obecné a skokani zelení sem každé jaro migrují, aby tu nakladli vajíčka. Jak bylo zmíněno výše, ryby se zde nechovají. Přesto tu jsou. Místní je do vody v rámci „vylepšování“ svého okolí sami nahází.

Momentálně je nádrž vypuštěná a na jejím břehu operuje těžká technika. „Vypuštění vody jsme zároveň spojili s vyčištěním dna od usazeného materiálu,“ říká pro deník Metro Josef Šlinger, specialista vodních toků z odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy. „Po Novém roce předpokládáme zahájení napouštění, tak aby byla nádrž do jarních měsíců na své normální hladině. Po Novém roce zároveň chystáme provedení opravy opevnění koryta nad nádrží. Tyto práce budou, podle vývoje počasí, rovněž dokončeny do začátku jara,“ dodal specialista na vodní tok.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek