metro.cz

Kvůli krizi je na cirkulární obchody čas, říká zakladatel projektu Opravárna Jan Charvát

  13:55
Chce pomáhat lidem v nouzi. Otevírá speciální prodejnu.

Další 3 fotografie v galerii
Nově otevřený cirkulární obchod v Holešovické tržnici. | foto: Archiv Jana Charváta

Slovo cirkulární se začíná usazovat v našich slovnících. Jedná se o vizi budoucnosti. Cirkulární ekonomika je postavena na udržitelném rozvoji. Například na obnovitelných zdrojích nebo proměnách odpadů v další suroviny.

„Cirkulárním“ směrem jde také projekt Opravárna, jenž před několika lety začal sdružovat síť opravářů, kteří lidem dávají dohromady spotřebiče. A také radí, které z nich kupovat, aby byly opravitelné. Poskytují také záruční servis pro velké firmy.

Šéf projektu Jan Charvát se posouvá dál. Dnes v Holešovické tržnici se svým týmem otevírá cirkulární elektroobchod. Je prvním v České republice „Tuto myšlenku mám v hlavě už dlouho, teď s ekonomickou krizí a inflací je na ni ten pravý čas,“ říká pro deník Metro Charvát. Podle něj většina Čechů nemá dostatek úspor, které by pokrývaly další náklady. „Těmto lidem chceme pomoct. S obchodem se zaměřujeme hlavně na bílé elektro jako pračky, sušičky či sporáky,“ upozorňuje s tím, že určitě osloví také ekologicky smýšlející lidi či třeba studenty, kteří si do pronajatého bytu na pár let nepotřebují kupovat nové výrobky.

Zboží v cirkulárním obchodě je z několika zdrojů. Většinou je nové či zánovní a pochází z velkých zahraničních e-shopů. „Jde o takzvané vratky čili zboží, které si zákazníci nevyzvedli, vrátili ho ve 14denní lhůtě, bylo rozbaleno nebo poškozeno při přepravě. Půjde o kvalitní a hezké zboží bez známek používání, ale za výrazně nižší ceny,“ pokračuje Charvát s tím, že výrobky budou mít všechny etikety. Opravárna každý kus důkladně otestuje, dá na něj minimálně šest měsíců záruku a slevu na další pozáruční servis. Charvát pro deník Metro také prozradil, kolik bude sleva na takové zboží: 35 až 50 procent. Například pračka, která běžně stojí 17 tisíc, bude v tržnici k mání za 11 500 korun. Projekt má ale i charitativní přesah. Plánuje totiž každý měsíc poskytnout nabízené zboží lidem, kteří už na ně zkrátka nedosáhnou. Třeba seniorům nebo matkám samoživitelkám.

Že se budou podobné projekty s ohledem na ekonomickou krizi a životní prostředí, rozebíhat, je jasné. Další podobný obchod byl otevřen ve velkém obchodním centru na Chodově. Podnik No neke vypadá jako luxusní butik, ovšem je to cirkulární obchod se zbožím z druhé ruky, které od nového nepoznáte, jak vizuálně, tak funkčností. Orientuje se především na módu. „Nechtěli jsme, aby to také vypadalo jako ‚hrabárna‘. Tím se chceme lišit od klasických second handů. Všechno zboží, které tady prodáváme, je kvalitní,“ řekla pro časopis Forbes Michaela Kloudová, jedna ze tří majitelů obchodu.

Cirkulární obchody jsou podniky budoucnosti. Pro mladou generaci spotřebitelů je udržitelnost a původ vzniku zboží zásadní téma. Věděli jste, že v Česku ročně vznikne až 200 tisíc tun textilního odpadu?

Autor: Marek Peška Metro.cz
zpět na článek