metro.cz

Další 2 fotografie v galerii
Lístek v autobusech lze nově platit jednoduše. | foto: Metro.cz

Kartou zaplatíte už i v autobusech. Brno a Ostrava jsou ale dál. Mají tam systém „Pípni a jeď“

  17:27
Místo famfár jen pár pípnutí. Událost to ale byla veliká. Na zastávce Staroměstská dnes poprvé proběhlo v autobuse pražské MHD zakoupení jízdenky bezhotovostně. Ode dneška je tak možné platit jízdné kartou na všech městských linkách v Praze.

Dopravní podnik Praha (DPP) od podzimu nainstaloval 1200 platebních terminálů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. „Zaplnili jsme poslední bílé místo ve vybavenosti vozidel DPP samoobslužnými jízdenkovými terminály. Je to další krok k pohodlnějšímu cestování v pražské MHD i pro ty, kteří si z různých důvodů kupují jízdenky pro jednotlivou jízdu či krátkodobé jízdenky,“ okomentoval novinku generální ředitel DPP Petr Witowski a dodal: „Věřím, že přispějí k dalšímu snížení počtu černých pasažérů.“

Cestující najdou oranžové samoobslužné terminály v blízkosti druhých dveří bez ohledu na typ vozidla. Jízdenku zakoupenou již není potřeba označovat, datum a čas začátku její platnosti je na ní již vytištěn. Definitivně tím končí doplňkový prodej jízdenek u řidičů na městských autobusových spojích, který byl fakticky zrušen již během pandemie.

Praha se tak připojila k dalším českým městům, kde je nákup jízdenky kartou přímo v autobuse již roky běžná věc. V Brně a Ostravě jsou dokonce ještě dál. Systém „Pípni a jeď“ je totiž ještě o fous „chytřejší“. Tamější cestující přiloží k terminálu kartu ve chvíli, kdy nastoupí do vozu. Systém automaticky naúčtuje základní jízdenku za 25 korun, která platí jednu hodinu. Pokud si ale cestující do 15 minut „odpípnou“ při výstupu z vozu a cestu tak ukončí, systém jim jízdenku změní na čtvrthodinovou za 20 korun.

V hlavním městě je zmiňovaný systém hudba daleké budoucnosti. „Pro Prahu by jeho zavedení v rámci celého Pražského integrovaného systému nutně znamenalo vyměnit všechny validátory v metru a osadit jimi i všechny železniční stanice a zastávky, jakožto dovybavit těmito zařízeními i příměstské autobusy, a to včetně validátorů u výstupních dveří, kde by si cestující při výstupu odpípli kartu,“ říká pro server iDNES.cz mluvčí Regionálního organizátora pražské integrované dopravy Filip Drápal.

Komentáře

zpět na článek