metro.cz

Jídlo, jako kdyby se vrátili Návštěvníci. Amarouny, které ale chutnají

  10:07
Vypadá to jako jídlo, má to barvu jako jídlo a chutná to jako jídlo. Nemocnice vaří pro ty, kteří mají potíže s běžnou stravou.

Další 2 fotografie v galerii
Amarounové náhrady jídla pro pacienty s dietou ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. | foto: Metro.cz

Určitě se strhne vlna kritických poznámek, když napíšeme, že nemocniční strava už dávno není beztvará haše a „UHO“, univerzální hnědá omáčka, s flaksou. Výjimky bezpochyby najdeme.

Hledalo se zahušťovadlo
Stravování pacientů se však výrazně změnilo. Nyní i těch, kteří kvůli léčbě a specifickým nemocem nemohou přijímat běžné nemocniční jídlo. Lidé s neurologickými nemocemi, pacienti po cévní mozkové příhodě nebo ti s onkologickými diagnózami, senioři, jedinci po úrazech čelistí, v posledních letech i nemocní s covidem, kterým polykání dělalo extrémní obtíže. Pacienti většinou odkázaní na rozmixovanou stravu nevábného vzhledu, barvy i chuti, která nelákala ke konzumaci.

Jenže i oni potřebují hodnotnou stravu, která usnadní uzdravení a zabrání podvýživě. To se díky novému konceptu stravování v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) změnilo. „Sedm let jsem hledala možnosti, jak pomoci lidem, kteří mají potíže s polykáním,“ vysvětluje motivaci pro vznik převratného způsobu stravování Lucie Růžičková, vedoucí nutričních terapeutů ve VFN.

Vaří celé Česko?

  • Spolu se specifickou stravou vznikla i speciální kuchařka.
  • Publikace obsahuje dvacet receptů pro celodenní stravování pacientů.
  • Receptář je možné zdarma stáhnout a vytisknout na webu www.vfn.cz (pro odborníky).
  • Receptář využívá běžně dostupné potraviny, které nejsou finančně náročné.

Šlo nejen o to splnit metodické pokyny pro stravování takových pacientů. „Zadání bylo jasné. Pokrmy musí být už na pohled lákavé, barevné, plné vůní a složené z masa, přílohy a zeleniny,“ připomíná dietolog VFN František Novák.

Vepřo-knedlo z formičky
Problém ale byl, že nešlo rozmixovanou stravu tvarovat do vizuálně přijatelné formy. „V Česku neexistovalo vhodné zahušťovadlo, které by splnilo tyto parametry,“ říká Růžičková. Pak nemocnice objevila Bindemittel Plus, který je od loňska k dostání i v lékárnách. Zahušťovadlo splňuje všechny podmínky zpracování stravy, obsahuje 92 procent využitelných sacharidů, neovlivňuje chuťové vlastnosti jídel, neobsahuje tuk, proto je vhodné pro různé druhy diet. Když už bylo dosaženo chuti, hledali nutriční terapeuti i vhodný tvar. Aby na talíři neležely hromádky jakési stravy, žádné amarouny jako v Návštěvnících, ale to, co se jídlu podobá. Protože i oči jedí.

„Díky speciálním silikonovým formám vytvářejí strávníkovi dojem běžného jídla, například kuřecího stehna s baby karotkou a bramborovou kaší, knedla-vepřa-zela. „Formičky se nám podařilo objevit v sousedním Německu,“ dodává David Feltl, ředitel VFN. Nemocnice neměla možnost dovážet taková zmražená jídla ze zahraničí, bylo to finančně příliš náročné. I proto se pustila do vlastní výroby.

Zkušenosti teď předávají do dalších nemocnic, domovů pro seniory, ozývají se i jednotlivci, kteří připravují mixovanou stravu například pro své zdravotně handicapované dítě.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek