metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Testovací centrum ROPID funguje dvacet let. | foto: PID

Hrají si na řidiče a cestující. Nová laboratoř v Karlíně umožňuje nasimulovat odbavení

  6:11
Naprosto běžná situace. Cestující nastoupí do příměstského autobusu, nahlásí, kam potřebuje, koupí si u řidiče lístek, případně si odpípne Lítačkou. Na masce autobusu svítí správné číslo linky, nic se nezasekne, vše probíhá v řádu vteřin. Aby tenhle proces plynul v Praze a Středočeském kraji hladce, musí se nejprve dopředu mnohokrát otestovat. K tomu slouží zbrusu nová laboratoř odbavovacích a informačních systémů Pražské integrované dopravy (PID), která před pár dny odstartovala svůj provoz v Karlíně.

„Jedná se o testovací laboratoř středočeského organizátora dopravy IDSK. Hlavní město, respektive pražský organizátor ROPID, provozuje svou vlastní už minimálně dvacet let. V ní zkoušíme nejen odbavovací zařízení, ale i informační systémy od dodavatelů pro jednotlivé dopravce,“ říká pro deník Metro mluvčí ROPID Filip Drápal.

Laboratoř odbavovacích a informačních systémů umožňuje podle mluvčího IDSK Oldřicha Buchetky vyzkoušení odbavení cestujícího, tedy výdej libovolného jízdního dokladu. Dále také chování informačních systémů, tabel na autobusech, LCD monitorů s informacemi pro cestující ve voze, zobrazovačů hodin, pásma a podobně.

Nová laborka v Karlíně

„Samozřejmě je možné testování chování zařízení v autobusu pro osoby se sníženou pohyblivostí a orientací. Toto vše urychlí řešení podnětů od dopravců nebo cestujících například při problémech s odbavením,“ vysvětluje pro deník Metro Buchetka.

Proč jsou ale v hlavním městě potřeba hned dvě testovací centra? Nestačilo by jen jedno? Podle Buchetky toho nová karlínská laborka umí o chlup více než ta ryze pražská. Navíc slouží jako záloha pro případ, že by se něco pokazilo. „Laboratoř IDSK se na rozdíl od laboratoře ROPID zaměřuje na odbavení na mezikrajských linkách například mezi systémy PID, IDOL, IREDO a DÚK. Zároveň je zde možné realizovat testování a certifikaci nových zařízení do PID. Pod pojmem certifikace je možné si představit jakési umožnění provozu v systému. Bez něj dopravce dané zařízení v systému nesmí použít, neboť by nebylo garantováno správné chování zařízení, výdej jízdních dokladů a evidence tržeb,“ popisuje pro deník Metro Buchetka.

Obě laboratoře podle něj disponují obdobným technickým vybavením, nicméně odbavovací zařízení jsou situována k jiným dopravcům nežli ta pražská. To vše proto, aby bylo možné testovat odbavení právě na mezikrajských linkách.

„Dalším důvodem pro realizaci laboratoře IDSK je i s ohledem na velikost systému PID mít záložní laboratoř pro případ výpadku laboratoře ROPID nebo vysoké poptávky po testování nových zařízení v souvislosti se spuštěním nových smluv a nových dopravců v PID na základě probíhajících soutěží na dopravce od prosince 2024,“ nastiňuje Buchetka a dodává: „Vzhledem k tomu, že jsou vyhlášeny soutěže i na oblasti bez dopravní vazby do Prahy, dává smysl případné testování realizovat na půdě Středočeského kraje namísto hlavního města Prahy.“

Komentáře

zpět na článek