metro.cz

Unikátní pražský Palác YMCA v sobě ukrývá nejen bazén, ale i klopenou běžeckou dráhu

  6:29
Než se dostaneme k bazénu v Paláci YMCA na Novém Městě, vezmeme to velkou oklikou. Má to svůj důvod. Text o jednom z nejstarších krytých bazénů v Praze se nejlépe odvypráví přes časovou osu. Kdo plave v dějepise, bát se nemusí. Historii vezmeme letem světem.

Další 2 fotografie v galerii
Hloubka bazénu je od 1,0 do 1,6 metru. | foto: Metro.cz

Píše se rok 1844. V Londýně je založeno křesťanské sdružení mládeže – Young Men’s Christian Association (YMCA). Z něj nakonec vyroste největší mládežnická organizace na světě, do které je zapojeno přes 58 milionů lidí ze 119 zemí. Do světa sportu se nesmazatelně zapisuje na konci 19. století. Mohou za to mimo jiné také dva Američané. Víte, kdo jsou James Naismith a William G. Morgan? Ne? A basketbal a volejbal ale znáte! Duchovním otcem první jmenované hry je právě Naismith. Učitel sportovní školy ve Springfieldu vymyslel v roce 1891kolektivní hru, která by se dala hrát i v zimě. Jeho úspěchem se inspiroval Morgan, také člen organizace YMCA. V roce 1895 přišel se sportem, který spojoval určité prvky basketbalu, tenisu a házené. Bezkontaktní míčový sport hraný přes síť nejprve nazval mintonette. O rok později se začal používat současný výraz volejbal.

Přispěl Masaryk
Na našem území působila YMCA od druhé poloviny 19. století. Po několika letech fungování v rámci armády se rozšířila masově především díky vydatné pomoci z USA a za přispění Tomáše Garrigua Masaryka a jeho dcery Alice.

Dalším milníkem organizace u nás je rok 1928. Slavnostně je otevřen Palác YMCA. Stavba ve stylu moderního klasicismu je architektonická perla. V suterénu se nacházela velká jídelna s kuchyní, plovárna i parní lázeň. V pasáži vznikly obchody, v přízemí zase bar, kavárna a čítárna. Unikátní je i tělocvična s klopenou běžeckou dráhou na galerii. Na střeše bylo zase hřiště pro basketbal či volejbal. Celou železobetonovou budovu propojuje páternoster. Ten dosud funguje. Stejně jako bazén a tělocvična.

Tady trénovala i olympijská vítězka Věra Čáslavská.

Hřiště na střeše už ale není. Prostor tu dostala vzduchotechnika. „Občas na střeše ale cvičíme,“ říká Petra Chrenková, manažerka Sportovního centra YMCA a jednatelka společnosti Sportuj.

Zkuste jógu na vodě
Oběžný výtah nás symbolicky dovezl do současnosti. Sportuj v objektu provozuje zmiňovaný bazén a tělocvičnu. Oproti 30. letům minulého století je tu navíc ještě posilovna a sauna. Ta nedávno prošla modernizací. „V tělocvičně se hraje hlavně volejbal a badminton. Populárním cvičením je i jumping, tedy aerobní cvičení na malých trampolínách,“ popisuje oblíbené sporty v centru Chrenková. Ta ještě upozorňuje na jógu na vodě. Jak název napovídá, jde o cvičení na plovoucí desce. Bazén v Paláci YMCA je jediné místo v Praze, kde se tento druhy jógy cvičí.

Pokud si chcete zaplavat v jednom z nejstarších krytých bazénů v metropoli, podívejte se na web scymca.cz, najdete tu rozvrh s hodinami pro veřejnost. Voda má 26 stupňů Celsia, jednorázový vstup vyjde na 160 korun, plavat vás ale pustí i s multisportkou. Bazén má tři dráhy a 25 metrů.

Maraton pro útulek
Na závěr ještě jedna pozvánka. Každý všední den se ve Sportovním centru YMCA konají lekce spinningu. Jedna speciální je na programu v sobotu 25. března. Spinningový maraton má podpořit Psí útulek Bouchalka. „Veškerý výtěžek půjde na pomoc útulku. Budeme moc rádi, když přijdete a svou účastí s námi útulek podpoříte. Můžete přinést plyšáky, hračky granule, staré deky, prostě to, co by pejskům pomohlo. A taky si s námi zasportovat,“ zvou organizátoři.

Ubytování i sport

  • Palác YMCA je stavbou ve stylu moderního klasicismu od českého architekta Eduarda Hniličky z dvacátých let dvacátého století.
  • Stavba domu byla z nemalé části financována z USA. Hnilička nejprve navštívil několik sdružení YMCA a pak navrhl objekt v Praze.
  • Budova měla sloužit především jako ubytovací zařízení s kapacitou 300 lůžek ve 170 ložnicích, které byly rozmístěny v rozmezí prvního až pátého patra. Dům v ulici Na Poříčí nabízel za první republiky ubytování především pro mladé svobodné muže. Byla to jakási obdoba Ženských domovů na Smíchově. Budova jim poskytovala i klubovny či knihovnu. V suterénu se mimo jiné nacházela velká jídelna nebo například pracoviště pro masáže.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek