metro.cz
Náměstí Míru osvětlovalo do roku 1998 umělecké dílo. | foto: DPP

Pasáž u stanice Florenc osvítí nový obří lustr. Do soutěže se může přihlásit každý

  11:47
Žádného Pražana nejspíš nepřekvapí, že vestibuly stanice Florenc dostanou v rámci probíhající rekonstrukce kromě jiného také nové úsporné LED osvětlení. To by ale podle mnohých byla hrozná nuda.

A protože je, zdá se, podobného názoru i vedení hlavního města, dalo za úkol dopravnímu podniku a zástupcům Galerie hlavního města Prahy (GHMP) vyhlásit soutěžní dialog na masivní umělecky zpracovaný světelný objekt. „Metro vyžaduje robustní elementy, které vydrží prašné, větrné, teplotně proměnlivé prostředí či časté zásahy do okolních technologií. Z našich letitých zkušeností vyplývá, že navržené dílo musí být odolné a kvalitní nejen po výtvarné stránce, ale zejména po materiálové a technologické, a v neposlední řadě jednoduše opravitelné,“ říká člen představenstva dopravního podniku a technický ředitel – Metro Marek Kopřiva.

Do soutěže se v rámci programu Umění pro město mohou přihlásit všichni zájemci. Musí tak však učinit pouze elektronicky prostřednictvím Tender Arény, uzávěrka je 21. dubna ve 14 hodin. Vítěz by měl být podle zástupců dopravního podniku vyhlášen letos v září. Rozhodne o něm pětičlenná porota. „Úkolem vítěze bude také zajistit realizaci a instalaci navrženého díla,“ dodává pro Metro mluvčí dopravce Aneta Řehková.

Všechny přihlášené účastníky, kteří splní podmínky, organizátor vyzve k vypracování a předložení takzvaného Profesního přístupu k řešení zakázky. V něm budou mít za úkol popsat řešení budoucího uměleckého díla ze dvou aspektů: z pohledu kvality uměleckého záměru a kvality konceptu technologického řešení. „Dynamický prostor tranzitního uzlu s historickým odkazem je v kombinaci s technickými omezeními a globálními nejistotami obrovskou výzvou. Mám však naději na umělecké světlo pro metro, ale i pro místo, pro město jako vzkaz pro nadcházející generace,“ doplňuje architektka metra Anna Švarc.

Komentáře

zpět na článek