metro.cz

Ekonomiku čtrnáctky mají nakopnout virtuální peníze. Mezi občany se rozdělí milion korun

  6:00
Obchodníky z Kyjí, Černého Mostu, Hloubětína a Hostavic podpoří místní radnice. Mezi obyvatele rozdělí milion korun.
Praha 14 se zapojuje do Corrency. Má na to tohle roztomilé schéma. | foto: Praha 14

O projektu Corrency slyšela velká část Pražanů. Jen málo z nich však přesně chápe, k čemu je to vlastně dobré. Je to přitom poměrně triviální. Řekněme, že jste starosta městské části a chcete podpořit místní obchodníky, a tedy i lokální ekonomiku. Neuděláte to ale přímo. Místo toho z rozpočtu vyčleníte určitou částku, kterou pak ve formě virtuální měny, takzvaných correntů, rozdělíte mezi místní obyvatele. K tomuto kroku nyní nově přistoupila radnice Prahy 14. „Vyčlenili jsme jeden milion korun na pomoc jak místním občanům, tak malým a středním podnikatelům a poskytovatelům služeb s provozovnami na území Prahy 14. Lidé s trvalým bydlištěm v naší městské části získají příspěvek na útratu za zboží a služby, obchodníci příležitost zvýšit své tržby a počet zákazníků,“ říká starosta Prahy 14 Jiří Zajac s tím, že se k vyčlenění částky radní rozhodli nejen v souvislosti s aktuálně skloňovanou ekonomickou krizí. „Vnímáme to i jako důležitý krok v podpoře rozvoje podnikatelského prostředí na našem území,“ dodává Zajac.

Za correnty i za koruny
Od 1. dubna se na internetových stránkách projektu praha14.corrency.cz otevře bezplatný registrační systém pro zájemce z řad obyvatel i obchodníků. Prvních tisíc registrovaných občanů Prahy 14 získá zmiňované correnty v hodnotě tisíc korun, které bude možné utratit u obdobně registrovaných obchodníků – polovinu z celkové ceny nákupu pokryjí correnty, respektive městská část, druhou zaplatí občan ze svého.

„Registraci systém umožní maximálně čtyřem stům provozovnám. Kredit bude možné utrácet najednou či postupně, a to od 1. května do 30. června. Registrovaný občan musí být starší 18 let. Průběžně aktualizovanou mapu s informacemi o zapojených obchodnících provozovatel zveřejní na webu projektu. Na něm zájemci naleznou i všechny ostatní informace o registraci a systému Corrency,“ doplňuje pro Metro mluvčí Prahy 14 Veronika Berná s tím, že má projekt Corrency za sebou úspěšné projekty na podporu lokálních ekonomik v Praze 1, Praze 18 či třeba v Kyjově (více v boxu níže).

Zaplatíte pomocí občanky
Samotná platba u obchodníka proběhne poměrně unikátní formou. Každý zapojený obyvatel čtrnácté městské časti získá pomyslnou elektronickou correntovou peněženku. K platbě bude ale potřebovat jen občanský průkaz nebo kód z esemesky ve svém mobilním telefonu. Corrency neklade technické nároky ani na obchodníky, ti si také vystačí pouze s SMS zprávami, ale využít mohou i jednoduché webové rozhraní. Zákazníci na místě technicky vzato zaplatí za nákup jen polovinu částky. Druhou polovinu za ně uhradí radnice, a to přímou platbou na účet obchodníka.

Projekt v minulosti podpořila řada institucí a organizací. Získal třeba záštitu Hospodářské komory, ministerstva vnitra a Asociace malých a středních podniků a živnostníků a podporu ministerstva průmyslu a obchodu. „Když jde o podporu od státu, je přirozené, že jsme pod drobnohledem. Jsme však schopni zajistit, že všechny právní, účetní a administrativní procesy jsou nastaveny tak, aby splňovaly požadavky,“ říká Petr Stuchlík ze společnosti CorCo Systems, která za projektem stojí.

Pomáhat a platit. Virtuální měna „vyhání“ místní nakupovat

Systém Corrency se zaměřuje na podporu místních obchodníků a podnikatelů a přináší možnost pro efektivnější využití veřejných financí. Kromě toho se také snaží podpořit udržitelný rozvoj regionů a zvýšit angažovanost komunit.

  • První městská část na projekt loni, kontrétně v létě, vyčlenila celkem dva miliony korun. Princip byl skoro totožný jako ten nynější v Praze 14. Každý zaregistrovaný občan tehdy vyfasoval tisíc korun, a to ve formě elektronických correntů. Občané díky nim mohli u přihlášených obchodníků s provozovnou v Praze 1 uplatnit slevu padesát procent na zakoupené zboží.
  • „Byl to pilot, to znamená, že jsme si chtěli opravdu vyzkoušet, jestli ten nástroj na pomoc podnikatelům, občanům skutečně funguje. Ukázalo se, že z 99 procent všechno fungovalo velice dobře, a pro nás je důležité, že máme nástroj, cestu, jak využít třeba i finanční prostředky městské části v těžké době na pomoc občanům a podnikatelům,“ uvedl před časem radní městské části Praha 1 Karel Grabein Procházka.
  • V případě první městské části se zúčastnilo 1489 lidí, celková podpora obchodníkům tak činila 2 196 000 korun. Podobně úspěšný byl projekt Corrency také v Praze 18 – Letňanech. V této pražské městské části se zapojilo 955 občanů, kteří následně přihráli do kapes obchodníků 1 427 000 korun.
  • Projekt v minulých letech, konkrétně v roce 2021, pomohl lokálním obchodníkům také v jihomoravském Kyjově. Pilotní projekt Corrency zde byl zahájen začátkem jara 2022. Mezi 1574 obyvateli Kyjova se přerozdělilo 800 tisíc correntů. Platit s nimi poté mohli ve čtyřiceti kyjovských provozovnách.
  • Původně ke každému registrovanému směřovalo 400 correntů, pak se ale projekt o měsíc prodloužil a každý, kdo s nimi alespoň jednou zaplatil, dostal 200 correntů navíc na další měsíc. Pandemií oslabeným obchodníkům to přineslo necelé dva miliony korun navíc jen tím, že k nim lidé víc chodili.
  • Celková výše podpory od samospráv k malým podnikatelům a živnostníkům dosáhla v rámci třech dosud realizovaných a řádně ukončených projektů Corrency čtyři a půl milionu korun. Do projektu se dohromady zapojilo více než čtyři tisíce občanů, kteří provedli více než deset tisíc transakcí s 213 obchodníky.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek