metro.cz

Hasiče povede při zásazích u požárů technologie z her. Brouky chytí past

  5:28
Čeští vědci a výzkumníci se činí. Inovativní světelná sauna může pomoci lidem s depresemi. Psychické zdraví podpoří také světelný kufr.

Další 2 fotografie v galerii
V Akademii věd ČR připravili past na klikoroha. | foto: AV ČR

Vzpomínáte na tajemný Fantomasův kufřík z pohádkového seriálu o princezně Arabele? Zdánlivě nadpřirozené zavazadlo s nejrůznějšími udělátky mělo svému majiteli ulehčit život. Právě tahle rekvizita možná posloužila jako inspirace i týmu vědců z Univerzitního centra energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického. Ti ve spolupráci s odborníky z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) vymysleli světelný kufr, díky kterému se budou lidé cítit lépe. „Využít unikátní LED světla s vyváženým barevným spektrem pro prevenci a podporu léčby pacientů například s některým typy depresí si dal za cíl tým českých odborníků. Výsledkem bude nejen speciální přenosný světelný kufr, ale i světelná sauna a světelný sloup. Výzkum začal v roce 2020 a skončí letos,“ říká předseda Technologické agentury České republiky (TA ČR) Petr Konvalinka, která podobné projekty podporuje finančně.

Aktivnější díky sauně
Připravované pomůcky se využijí pro prevenci i podporu léčby pacientů s afektivními poruchami, například sezonní deprese, bipolární efektivní poruchy či poporodní deprese. Účinnost pomůcek nyní vědci ověřují prostřednictvím studie se zdravými dobrovolníky i pacienty.

Speciální kontejner

  • Čeští vědci si poradí také se soběstačností. Vyvinuli speciální kontejner, který vytopí dům bez vnějšího zdroje.
  • Inovativní systém založený na vytápění nebo chlazení pomocí tepelného čerpadla zatím funguje pouze jako prototyp. Pro více informací naskenujte

QR kód.

„Prvním plánovaným výsledkem výzkumu je již zmiňovaná světelná sauna. Bude to mobilní pavilon pro podporu psychického stavu a stabilizaci takzvaných cirkadiánních rytmů v ranní a denní době. Cirkadiánní rytmus o délce 20 až 28 hodin je jedním z biorytmů, tedy kolísání aktivity a bdělosti nejčastěji s denní, měsíční či roční periodou,“ vysvětluje vedoucí projektového týmu Lenka Maierová.

Světelný kufr, který bude druhým výsledkem práce českých výzkumníků, je přenosné svítidlo pro ranní či denní fototerapii v domácím prostředí. Určené bude pro podporu klientů při přechodu z klinické péče do běžného života. „Podpoří psychické zdraví, výkonnost a stabilizaci cirkadiánních rytmů. Pravidelné vystavování se jasnému světlu brzy ráno působí jako signál pro biologické hodiny a napomáhá udržet pravidelnost rytmu spánku a bdění,“ upozorňuje Jana Kopřivová, vedoucí Centra výzkumu spánku a chronobiologie NUDZ.

Obrýlení požárníci
Jako z pohádky nebo spíše jako ze sci-fi filmu působí další pomůcka, kterou čeští vědci nyní vyvíjejí pro hasiče. Nové brýle s rozšířenou realitou by mohli začít ve své nelehké práci denně používat požárníci už ke konci letošního roku.

Brýle mají být výrazným pomocníkem hasičů při zásazích v objektech. Zabudované je budou mít přímo v helmách. Prostřednictvím jednoduchých šipek na displeji je nasměrují k hydrantům, k uzávěrům plynu, elektřiny a také k únikovým východům i k lidem, kteří potřebují zachránit. „Cílem autorů projektu je co nejvíce zjednodušit a zrychlit hasičům jejich zásahy,“ komentuje brýle Konvalinka s tím, že v těžko přístupném hořícím a zakouřeném prostoru je každá vteřina dobrá.

Výzkumníci využili technologii známou z videoher. Přizpůsobili ji ale hasičům tak, aby je dokázala bezpečně provést i komplikovanými prostorami.

„Hasič při použití těchto brýlí vidí dvě reality. Jednak skutečný prostor, ve kterém zasahuje. A pak také rozšířenou realitu, kdy mu brýle ukazují počítačový plán objektu s doplňujícími informacemi a šipkami k orientaci,“ popisuje Boris Procházka, jednatel softwarové firmy Gina. Na výzkumu a výrobě spolupracují odborníci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně, z České asociace hasičských důstojníků a také lidé ze zmiňované firmy.

Past na klikoroha
Ačkoli i název klikoroh vzbuzuje dojem, že jde o nějakou pohádkovou bytost, skutečnost je, alespoň z pohledu lesníků, mnohem prozaičtější, ale možná o to horší. Jedná se o brouka, jehož nejmilejší potravou jsou mladé sazeničky jehličnatých stromků. Vědci nyní vyvinuli novou past pro jeho odchyt a také ochrannou síť na stromky. „Notoricky známý kůrovec, jehož řádění v důsledku dlouhotrvajícího sucha asi viděl na vlastní oči každý, kdo se v poslední době pohyboval v českých lesích, není bohužel jediným škůdcem lesních porostů. V posledních letech se stále hojněji vyskytuje také asi dva centimetry velký brouk klikoroh borový,“ říká Konvalinka.

Právě v místech, kudy prošel kůrovec a jež je třeba znovu zalesnit, je jeho působiště. Živí se totiž sazenicemi a tím způsobuje lesníkům nemalé škody. Hlavní metody ochrany navíc zahrnují aplikaci insekticidů. „Bylo nutné zajistit jednak pasti pro jeho odchyt na lesních mýtinách s novou výsadbou a také ochranu sazenic před napadením. Proto jsme podpořili vývoj odchytových pastí a také přípravu ochrany kmínku, která broukovi zabrání, aby se k mladým stromkům dostal,“ dodává Konvalinka s tím, že oba úkoly řešili výzkumníci z Biologického centra Akademie věd ČR.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek