metro.cz

Další 2 fotografie v galerii
Pták se stal hitem na sociálních sítích. Důležité pro jeho záchranu bylo to, aby cestující nenechávali v koších žádné jídlo. Kavky je rády luxují, stejně tak kradou potraviny z balkonů. | foto: Záchranná stanice hl. m. Prahy

Ptačí hvězda ze stanice metra potvrdila kavčí chytrost. Dlouho se nenechala nalákat

  9:45
Desítky lidí se v posledních dnech obracely na městskou policii i záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy kvůli kavce obecné, která začátkem května omylem zalétla do podzemních prostor stanice metra Kobylisy, nervózně poletovala nad hlavami cestujících a marně hledala cestu ven.

Nejznámější pták v Praze je po dvou týdnech venku. Čeká na vypuštění. Podle záchranné stanice se kavka do stanice dostala skrz vestibul. Příběh má šťastný konec. Kavka z Kobylis, která se stala nejznámějším ptákem v Praze, je vysvobozena. „Nyní je v naší vnitřní ubikaci, protože byla trochu hubená a vyčerpaná,“ říká pro deník Metro Michaela Klímová, která kavku s kolegyněmi odchytávala. A nebyla to žádná legrace. Zaměstnanci záchranné stanice totiž provedli několik akcí. „Do prostoru stanice metra jsme byli vpuštěni vždy po půlnoci po ukončení provozu a úklidu stanice,“ popisuje celý proces Klímová. Kavka obecná patří do čeledi krkavcovitých, jejíž zástupci náleží mezi nejinteligentnější obratlovce. Jejich odchyt je proto vždy komplikovaný. „Ani tato kavka nebyla výjimkou a nenechala se nalákat na návnadu do sklopné pasti, na světlo ani na hlas jiné kavky. Odchyt na návnadu do sklopné pasti nám navíc komplikovali neukáznění cestující, kteří sice v dobré víře, ale v rozporu s našimi pokyny kavce přilepšovali jídlem i vodou přímo na nástupišti. Tato sklopná past byla opakovaně instalovaná pouze na noc, aby kavka měla klid a taky aby past nikdo neukradl,“ upřesňuje Klímová.

Kavku nakonec odchytili pomocí ornitologické sítě, která se používá k odchytu ptáků nebo netopýrů většinou za účelem kroužkování či jiného výzkumu. „Podobá se volejbalové síti, akorát je z daleko jemnějšího materiálu. Do této sítě jsme kavku nahnali pomocí šestimetrového teleskopického podběráku. Tyto několikametrové podběráky jsme použili i při předchozím pokusu o odchyt o necelý týden dříve, v takto velkém prostoru je však odchyt jen s nimi v podstatě nemožný,“ popisuje pro deník Metro Klímová. Aby zaměstnanci síť mohli natáhnout co nejblíže stropu, museli její postranní držáky nastavit tyčemi a navíc si vylézt na štafle. Kavka, které se na sociálních sítích začalo říkat Franz, nyní čeká na vypuštění. To se uskuteční zítra jen kousek od stanice metra. Kobylisy Měla by se tak vrátit ke svém hejnu.

Komentáře

zpět na článek