metro.cz

Konec německo-českého přátelství? Pokud jde o školství, v Praze 8 možná již brzy ano

  19:00
Vedení osmé městské části podle místních obyvatel nehodlá prodloužit nájemní smlouvu Základní škole německo-českého porozumění. Vznikla i petice, kterou rodiče před pár dny předali zastupitelům.

Další 2 fotografie v galerii
„V zájmu dětí a rodičů je zůstat nadále v nájmu v budově Chabařovická i po roce 2026,“ říká ředitelka ZŠ německo-českého porozumění Hana Nápravníková. | foto: ONDŘEJ LÁSKA

Když chce nějaká skupinka znepokojených Pražanů mediálně upozornit na problém ve své čtvrti, má k tomu obvykle hned několik nástrojů. Obyvatelé osmé městské části, kteří se bojí o zachování místní základní školy v Chabařovické ulici, využívají v krátké době hned dva. Obrátili se na místní zastupitele s peticí, která bojuje za prodloužení nájemní smlouvy pro školu. A také svůj problém vyložili deníku Metro.

„Na Základní školu německo-českého porozumění Thomase Manna chodí obě moje děti a chtěl bych, aby tahle výborná škola měla jasnou budoucnost v této lokalitě. Bohužel tomu tak v současnosti není. Její vedení se potýká s velmi problematickým jednáním ze strany Prahy 8. Škola čelí výpovědi z nájmu. Veškeré dosavadní snahy dohodnout se s městskou částí nepadly na úrodnou půdu,“ říká pro deník Metro čtenář Ondřej Láska s tím, že 17. května proběhlo zasedání zastupitelstva osmé městské části. Na něm zástupci školy, rodičů i dalších místních předali petiční archy s více než patnácti sty podpisy. „Snad se celou věc povede rozpohybovat, ale ještě není zdaleka vyhráno,“ dodává pro Metro Láska.

Vleklý spor
]Historie sporu základní školy a radnice Prahy 8 se začala psát v roce 2021. Tehdy dostalo vedení školy výpověď z nájmu. Výpovědní lhůta je pět let, v roce 2026 tedy končí.

Místní čtvrťáci loni vybojovali první a druhé místo v soutěži 1:0 pro němčinu, kterou organizuje Goethe-Institut Prag.

„Snažili jsme se téměř dva roky dohodnout se s městskou částí na podmínkách, za kterých bychom mohli v budově zůstat, nabízeli jsme například finanční podíl na rekonstrukci budovy, vyšší nájemné a podobně. Bohužel radnice stále mění podmínky, odkládá jednání a podobně,“ vzpomíná pro deník Metro zástupkyně ředitelky Pavla Krummackerová a dodává: „Domníváme se, že o pronájem objektu má zájem jiná organizace, ale to nemůžeme doložit.“

Kam s dětmi?
Škola má přibližně 250 dětí, z toho je přes sto dětí přímo z Prahy 8. Jinou variantu, kam by se děti mohly přestěhovat, zatím škola údajně nemá. Školských objektů je nejen podle zástupkyně ředitelky nedostatek v celé Praze.

Vedení školy se nedaří domluvit s městskou částí.

„Jsme sice soukromá škola, Praha 8 není náš zřizovatel, ale jsme škola s dlouhodobou historií a podporujeme moderní a jazykovou výuku dětí a o vzdělávání na naší škole je velký zájem. Stěhování do jiné městské části by pro současné žáky a rodiny bylo problém, jsme prvostupňová škola a děti nejezdí do školy samy,“ doplňuje pro Metro Krummackerová.

Otevřený dopis
Kvůli nejistotě, která nyní ohledně budoucnosti školy v Praze 8 panuje, sepsali rodiče žáků nejen petici na podporu školy, ale také otevřený dopis místostarostovi osmé městské části Matěji Fichtnerovi. Ten má od roku 2022 oblast školství v Praze 8 na starosti.

„Aby mohla městská část kvalifikovaně rozhodnout, jak dále s budovou naloží, je nutno doplnit podkladové informace k rozhodování. Mohu vás ubezpečit o tom, že neexistuje žádný tajemný investor, který na budovu čeká, nebo že snad má městská část v úmyslu prodat budovu nějakému developerovi nebo podobnému subjektu. Opravdu si tuto situaci neužívám,“ uvádí v odpovědi, která je rovněž veřejně přístupná, Fichtner.

Jeho slova potvrzuje i tiskový odbor radnice, který deník Metro oslovil. „Městská část aktuálně provádí posouzení technického stavu celého zařízení a na jeho základě připraví scénáře dalšího využití. Zároveň probíhají diskuse s Magistrátem hlavního města Prahy o prioritách hlavního města v oblasti školství. Zásadně odmítáme spekulace, že by budova mohla být svěřena soukromému investorovi pro jiné než vzdělávací účely. Takže chod školy v budově běží dál. Takto to bylo vysvětleno i petentům minulou středu,“ míní mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

Zástupci radnice nicméně opakovaně ujišťují o tom, že jakmile se situace okolo technického stavu budovy vyjasní, jsou připraveni obratem uzavřít další smlouvu. Klidně, pro uklidnění rodičů, zatím jen symbolicky – o rok.

Praha 8 v poslední době čelí kritice ve školské oblasti z vícero stran. Například kvůli plánovanému losování prvňáčků na Základní školu Lyčkovo náměstí. Rodiče karlínských dětí chtějí zabránit losování o přijetí prvňáčků do školy. V petici s více než tisícovkou podpisů to odmítají jako technokratické a asociální řešení. Problém kapacit řeší také Praha 6. Ta se nedávno rozhodla pro radikální změnu přístupu, kterým chce zarazit takzvanou spádovou turistiku. Naopak ředitel karlínské školy na Lyčkově náměstí se rozhodl držet dosavadních postupů.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek