metro.cz

Fotovoltaická elektrárna na klíč se dlouhodobě vyplácí. Není ale vhodná pro každého

  14:51
Když fotovoltaiku, tak na klíč

Každá domácnost je jiná, každý rodinný dům disponuje jinou geografickou polohou. Spousta firem, které se živí návrhem a montáží fotovoltaických solárních elektráren, nabízí spíše "balíkové" řešení, které je procesně, administrativně i režijně daleko snazší, než řešení s kouzelným přívlastkem na klíč. Ve výsledku se ovšem nemusí jednat o až tak výhodné řešení pro běžné majitele domů, jako pro samotné firmy.

Skuteční profesionálové s prozákaznickým přístupem dokáží vyjít svým zákazníkům vstříc a nabídnout individuální konfiguraci, která dokáže precizně reflektovat zákazníkovu individuální situaci i požadavky. Proto když vámi preferovaná realizační firma nabízí prodej a montáž fotovoltaické elektrárny na klíč, ověřte si, do jaké míry jsou schopni pružně nabídnout individuální řešení vedle klasických "balíkových" nabídek.

Jak je to s návratností investice?

Obecně se návratnost investice do fotovoltaické elektrárny pro běžný rodinný dům pohybuje od 5 do 12 let, což je z investičního hlediska velice zajímavé zhodnocení. Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám je možné uspořit až 50 procent nákladů za realizaci fotovoltaické elektrárny. V praxi hovoříme o maximální dotaci 155.000 Kč a ve vybraných krajích (Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský) je dotace navýšena o 10 % na 170.000 Kč.

Kolik nám fotovoltaická elektrárna ušetří peněz?

Kolik jsme schopni ročně s fotovoltaikou ušetřit? Matematicky je to vcelku jednoduchá úloha. Vezměte cenu, kterou platíte za 1 kWh elektřiny. Dejme tomu 3,50 Kč a porovnejme ji s průměrnou roční výrobou fotovoltaické elektrárny pro středně velký dům, řekněme o výkonu 4,500 kWp, která ročně vyrobí zhruba 4 500 kWh. Prostým vynásobením těchto hodnot získáte částku 15.750 Kč, kterou ovšem s vlastní solární elektrárnou nikomu neplatíte. To už jsou tedy vaše reálně uspořené peníze.

Zaplatíte-li za nadstandardní fotovoltaickou elektrárnu na svůj dům částku 310.000 Kč, přičemž výše dotace bude 155.000 Kč (50 procent celkové ceny), pak je ona návratnost - získaná poměrem částky zaplacené za FVE a roční úsporou necelých 10 let (počítáno prostou dobou návratnosti, bez započtení zvyšování cen elektrické energie a inflace).

Fotovoltaika není vhodná pro každého

Kdy se fotovoltaika na dům nevyplatí? Mnoho lidí se mylně domnívá, že střešní solární elektrárny se musí vyplatit jedině v zemích na jih od nás. Elektřiny ze slunce se logicky vyrobí nejvíce v oblastech, kde nejvíce svítí. To je samozřejmě pravda, ale je nutné si uvědomit, že efektivita přeměny sluneční energie prostřednictvím fotonů dopadajících na polovodičový fotovoltaický panel, který díky fotovoltaickému jevu vybudí k "pohybu" samotný elektron a vzniká nám elektřina, je také dána teplotou okolního prostředí. Jak už tomu obecně v elektrotechnice bývá, čím je teplota vyšší, tím je účinnost nižší. Však to jistě všichni známe z našich mobilních telefonů či počítačů. Čím jsou zahřátější, tím jsou pomalejší. I proto máme největší energetické zisky z fotovoltaických panelů právě na jaře nebo na podzim. V létě i přes delší dobu denního svitu, je výroba energie na mírně nižší úrovni.

Abychom se vrátili k původní myšlence, existují skutečně situace, kdy se fotovoltaika příliš nevyplatí. Je to v případech, kdy je střecha natolik zastíněná, že na její povrch dopadá velmi malé množství slunečního světla. Pak se logicky ani ta elektřina nevyrobí a tudíž fotovoltaika nebude pro tyto případy to pravé.

V našich zeměpisných podmínkách je také důležité, jaký je sklon a poloha střechy. Ideální úhel je v rozmezí 30 až 35 stupňů s orientací na jih.

TIP: spočítejte si množství elektrické energie získané ze solárních panelů o referenčních výkonu 1 kWp pro vaše bydliště: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html.

V drtivé většině je ovšem fotovoltaická elektrárna dobrým řešením pro většinu standardních rodinných domů. V případě jakýchkoliv pochybností o vhodnosti FVE pro Váš dům

zpět na článek