metro.cz

Nemocnice sv. Kříže Žižkov s Davidem Matáskem připravila kampaň k prevenci vážných onemocnění

  7:56
V rámci oslav 100 let budovy Nemocnice sv. Kříže Žižkov probíhá i osvětová kampaň pro prevenci onemocnění spjatých zejména se středním a starším věkem. Patronem se stal obyvatel Prahy 3 a divadelní či filmový herec David Matásek.

"U pana primáře Ondřeje Krajníka jsem byl i se synem na chirurgii a má sympatický přístup. Bydlím kousek od nemocnice a líbí se mi, jak se nemocnice proměňuje a rozvíjí, proto jsem se rozhodl na osvětové a preventivní kampani spolupracovat," říká David Matásek.

Na pražském Žižkově stojí budova nemocnice sto let. Původně byla interní nemocnicí a za poslední tři roky prochází kompletní proměnou. Nemocnice sv. Kříže Žižkov pro letošní zimu a jaro nachystala velkou osvětovou kampaň pro prevenci.

Nemocnice sv. Kříže Žižkov je v současnosti koncipována zejména pro Prahu 3 s přesahem na Žižkov a Vinohrady. V rámci širšího centra Prahy je vyhledávaným zařízením pro léčbu pacientů, kteří po akutních stavech nemohou zamířit do domácí péče.

"Centrální poloha a dostupnost nemocnice dává možnost udržet úzký kontakt mezi pacientem a rodinou, rodinná atmosféra nemocnice je také nemalá přidaná hodnota," říká ředitel nemocnice Tomáš Krajník.

"Důležité je i vnímání i obyvatel Prahy 3. Pro ně a rodiny pacientů chceme budovu otevřít třeba pořádáním koncertů či výstav, abychom propojili pacienty a obyvatele. Nechceme být uzavřeným zařízením v Kubelíkově ulici," říká Tomáš Krajník.

"Letošní rok by měl všechny cíle naplnit. V rámci lůžkových oddělení otevřeme na jaře novou tělocvičnu pro rehabilitace. A i kvůli požadavku větší bezbariérovosti bude vytvořen nový vstup v čele budov," dodává Tomáš Krajník.

David Matásek: Nemocnice se proměňuje

Kromě přestavby se vedení nemocnice zaměřilo na rozšíření zdravotních služeb, které má dva pilíře: lůžková oddělení specializovaná pro následnou péči s důrazem na rehabilitace a ambulance specialistů.

"Pro mě bylo zajímavé spirometrické vyšetření, které mi paní doktorka Renáta Kolaříková vysvětlovala přímo u přístroje, který je základní diagnostickou metodou určující, jak jste na tom s plícemi," říká David Matásek.

Kromě plicní ambulance se na kampani podílí kardiolog Miroslav Derevjanik a hepato-gastroenterolog David Bauman. V rámci osvěty vznikly krátké videospoty s tváří a hlasem Davida Matáska.

Církevní nemocnice s historii do roku 1923

Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže, která je vlastníkem budovy i provozovatelem zdravotní péče, v rámci církevních restitucí získala budovu v roce 2019 ve velmi špatném technickém stavu.

Technologie byly po době životnosti, většina budovy si žádala zásadní investice a opravy podle současných standardů. Kromě přestavby se vedení nemocnice zaměřilo na vybavení a diagnostiku.

Od roku 2020 se postupně historická budova, která byla stavěna jako svobodárna a ubytovna pro ženy iniciátorkou Marií Záhořovou-Němcovou, změnila v moderní nemocnici a přizpůsobila se současným trendům ve zdravotnictví. Historické prvky budovy se podařilo zachovat a některé i navrátit do původní podoby.

Kongregace sester sv. Kříže budovu současné nemocnice převzala v roce 1936 poté, co se Young Women´s Christian Assotiation (YWCA) dostala do finančních potíží a řád sester budovu koupil. Následně přišla válka a znárodnění. V 50. letech 20. století vznikla interní nemocnice.

zpět na článek