metro.cz

Česko zůstává nemoderní, rychlý internet brzdí úředníci

  6:54
Místo rychlého internetu jen pomalá jednání úředníků. A přitom jde o pořádný balík. Konkrétně o 14 miliard korun evropských dotací, které mají přispět na rozvoj vysokorychlostních sítí. Česko tak vtomto směru zůstává nemoderním státem.
Ilustračni foto | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Veřejná wi-fi z evropských peněz

V Česku by mohlo letos vzniknout až čtyřicet tzv. hotspotů, tedy míst, kde se lidé budou moci zdarma připojit k internetu. Vznik veřejných wi-fi sítí podpořila Evropská unie.

Projekt v prosinci schválila Rada ministrů Evropské unie. Česko se do iniciativy WiFi4EU zapojilo také. Hotspoty tak budou moct vznikat například na náměstích, nádražích, zastávkách, nemocnicích nebo ve školách.

První výzvu spustí Evropská komise v březnu. Žadatele, kteří dotaci dostanou, vybere do podzimu 2017.

Do roku 2020 přispěje Unie na veřejné wi-fi sítě až 120 miliony eur, tedy více než třemi miliardami korun.

Problém je, že neexistuje schválený plán, který v Česku zajistí rychlejší internetové připojení. Ten se připravoval dva roky a teprve v říjnu loňského roku ho posvětila vláda. Až nyní se tak na něj může podívat Evropská komise. Ta je z českých průtahů ohledně zavádění vysokorychlostního internetu natolik nervózní, že do Prahy vyslala externího experta, který má na vše dohlédnout.

Zavedení vysokorychlostního internetu se táhlo mimo jiné i proto, že ho ministerstvo průmyslu a obchodu na základě připomínek například mobilních operátorů několikrát přepracovávalo. Další připomínky k němu pak měly Hospodářská komora ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR.

„Od začátku jednání o finanční podpoře Evropské unie byla ze strany ministerstva nedostatečně respektovaná skladba podniků obsluhujících trh poskytovatelů internetu,“ říká Jakub Rejzek, prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu.

Jednoduše řečeno ministerstvo průmyslu a obchodu při tvorbě plánu nemyslelo na to, že zhruba polovina všech zákazníků má své domácí přípojky od

Jak to vidím já? Zdarma za peníze

Projíždějící tramvaj se ptá mého mobilu, jestli se chci připojit na internet. Stejnou otázku klade i zastávka. V parku, ve vlaku, na nádraží, na lavičce nebo na náměstí buď funguje, nebo se aspoň testuje bezplatná wi-fi. Usedám v kavárně, restauraci, procházím obchoďákem, knihovnou auž se mi zase objevuje dotaz, jestli se chci připojit. Můj operátor nabízí jako dáreček k Vánocům pořádnou porci dat zdarma. Je opravdu nutné, aby se veřejné peníze investovaly do dalších připojení zdarma? Zrychlit a posílit infrastrukturu smysl má, ale platit z veřejných peněz připojení zdarma?
Robert Oppelt

regionálních malých poskytovatelů a plán na rozvoj vysokorychlostního internetu spíš počítal s čerpáním dotací pro velké územní celky.

Aby mohli mít lidé v Česku rychlejší internet, než mají doposud, je ještě potřeba, aby ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvu pro operátory, kteří by se o dotace přihlásili.

„Výzva dosud vyhlášena nebyla a termín jejího vyhlášení dosud nebyl přesně stanoven. Její vyhlášení předpokládáme nejpozději v únoru 2017, text výzvy a kritérií hodnocení finalizujeme,“ uvedl pro deník Metro František Kotrba, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.

V případě, že vše půjde hladce a dotace budou do roku 2020 schváleny, by mohlo být celé Česko zhruba za tři roky pokryté internetem o rychlosti alespoň 30 Mbit/s. Polovina Čechů má mít dokonce připojení o rychlosti 100 Mbit/s. V současnosti se zhruba 80 procent Čechů k internetu připojuje rychlostí nižší než 10 Mbit/s.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek