metro.cz

Kvůli maturitě chybí strážníci a ti, co ji mají, jdou k policii

  11:34
Radnice lákají nové lidi do služby strážníků. Nabízejí jim byt či tučné příspěvky.
Městská policie Praha (ilustrační foto) | foto: MP PrahaMetro.cz

Vyhazov se jim nelíbil

  • Třináct strážníků bez maturity podalo na město Prahu žalobu. Nelíbilo se jim, že dostali výpověď, a také, že ve výpovědní lhůtě nedostávali plat.
  • Soud ale nakonec dal za pravdu metropoli. V prosinci padlo první pravomocné rozhodnutí, že výpovědi byly v pořádku. Ředitel pražských strážníků Eduard Šuster předpokládá, že ostatní žaloby dopadnou stejně.
  • Všichni strážníci bez maturity měli sedm let na to, aby si doplnili vzdělání. Lhůta skončila 1. ledna 2016.

Už je to přes dvanáct měsíců, co proběhla na služebnách městských policií „čistka“. Respektive před rokem museli skončit strážníci bez maturity. Jen v Praze odešlo sto lidí.

Metropole se proto už několik let na situaci připravovala a spustila masivní náborovou kampaň. „Nyní máme více zaměstnanců, než jsme měli v srpnu 2014,“ říká Eduard Šuster, ředitel pražských strážníků. Přesto se metropolitní policie potýká s určitým podstavem.

Ještě hůř jsou na tom ale menší města. Například osmitisícové Stříbro na Plzeňsku má jen čtyři strážníky. „Potřebovali bychom jich jednou tolik,“ říká starosta Karel Lukeš. „V tomto stavu nejsme schopni zajistit čtyřiadvacetihodinové služby sedm dnů v týdnu. Víkendy obsazujeme podle kulturních akcí ve Stříbře,“ říká Lukeš.

Volná místa u městské policie jsou napříč Českem, problém totiž je, že moc lidí nechce nosit odznak. Přesněji řečeno ten městské policie. Když už někoho láká uniforma, zkouší štěstí u státní policie. Může nabídnout výsluhu nebo větší možnosti kariérního růstu. Podobné je to i u armády. Ta má společně se státní policií v souboji o nové lidi ještě jednu velkou výhodu. „Mohou nabírat od 18 let, zatímco městská policie až od jedenadvaceti,“ říká mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Města, která shánějí nové strážníky, mají navíc na trhu práce ještě další protivníky. Například bezpečnostní agentury. „Bohužel, my můžeme nabídnout stále více nebezpečné práce, která je pod tlakem, nižší sociální výhody než ostatní podobní zaměstnavatelé,“ říká Miroslav Hloušek, ředitel městské policie v Hradci Králové.

Města proto musí lákat strážníky na extra benefity. Například zmiňované Stříbro nabízí i městský byt, Louny poukaz na prodloužený víkend do lázní a řada radnic jednoduše lepší peníze. Nejvíc asi Praha. Ta láká na náborový příspěvek 100 tisíc korun.

Vzdělání mu chybí. Teď musí platit

U městské policie v Praze sloužil osm let. Svou práci si udržet chtěl, ale povinná maturita byla nad jeho síly. „Nedal jsem matematiku,“ krčí rameny Petr Sirotek. U zkoušky byl několikrát, avšak ani jednou neprošel.

Jeho zaměstnavatel ale doufal, že maturitu nakonec složí, a tak s ním přece jen uzavřel smlouvu i pro rok 2016. „Měl jsem pracovní volno. Plat jsem žádný nedostával, ale platili za mě zdravotní pojištění,“ říká třiatřicetiletý bývalý strážník Petr Sirotek. Protože maturitu ale stále nemá a práce u městské policie je pro něj passé, chce teď po něm jeho bývalý zaměstnavatel peníze za zdravotní pojištění zpátky. „Nevím, co budu dělat, doteď jsem žil z vlastních úspor,“ zoufá si Sirotek.

Už jako mladý chtěl k policii, ale bezpečnostní obor s maturitou, kam se hlásil, byl nad jeho síly. „Hlásilo se nás tehdy asi devět set. Brali zlomek,“ vzpomíná Sirotek, který se nakonec vyučil jako elektrotechnik. „V baráku si elektriku udělat umím, ale v oboru nemám žádnou doloženou praxi,“ tvrdí bývalý strážník, který sloužil v první městské části. Teď si bude shánět práci přes známé a kamarády. „Vím, že to pro mě bude těžké,“ doplňuje.

Kvůli chybějící maturitě musely městskou policii opustit stovky strážníků po celém Česku. Výjimku měli jen ti, kterým bylo více než 45 let a třikrát úspěšně absolvovali zkoušku z odborné způsobilosti. Ostatní měli smůlu a museli jako strážníci skončit.

„Domníváme se, že by to bylo neférové vůči těm strážníkům, kteří si vzdělání doplnili, věnovali tak svůj čas, peníze, rodinný život tomu, aby zde mohli i nadále pracovat,“ komentovala situaci pro deník Metro Irena Seifertová, mluvčí pražských strážníků. Celkem si v hlavním městě muselo doplnit maturitu 164 městských policistů.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek