metro.cz

Českem se po letech znovu potulují divoké šelmy

  6:51
Predátoři v Česku. Radost pro ochránce, starosti pro zemědělce.
Šakal

Šakal | foto: Klára PyškováMetro.cz

Do Česka se vrací divoké šelmy. Fotopast na Šumavě nedávno zachytila kočku divokou. Minulý týden byl na okraji Prahy zachycen šakal. Loni se také podle Hnutí Duha v Beskydech narodilo osm rysích koťat.

Nejčerstvějším úlovkem fotopasti je ale zmiňovaná kočka divoká. Ačkoliv na první pohled vypadá jako kočka domácí, odborníci z Hnutí Duhy jsou si jistí, že jde o­ vzácnou šelmu. „Podle chování a vzhledu je jasné, že je to divoká kočka,“ říká koordinátorka Rysích hlídek, které sledují rysy, Josefa Volfová.

Kočka divoká byla na českém území vyhubena začátkem 20. století. Pak se u nás vyskytovala extrémně vzácně. Tento predátor, který může vážit až 11 kilogramů, se objevil právě na Šumavě. V­ osmdesátých letech bylo totiž na bavorské straně Šumavy vypuštěno asi 120 jedinců kočky divoké. Je tak pravděpodobné, že se šelma rozšířila právě odsud.

Nacistický mýval

Mýval severní, který pochází z Ameriky, začíná trápit farmáře na Olomoucku. Šelma zabíjí slepice.

Původně se v Evropě nevyskytovala. Traduje se, že ji v Německu poprvé do volné přírody vysadil vrchní říšský lovčí Hermann Göring. Mýval se pak v Evropě přemnožil a začal škodit.

Vlivem oteplování klimatu se do Česka postupně dostává i další šelma. V posledních měsících byl několikrát u Prahy spatřen šakal obecný. „Je to druh, který se na našem území v minulosti nikdy nevyskytoval, ale v posledních letech se k nám pomalu dostává. Například v Maďarsku je jich dokonce tolik, že ročně myslivci střílejí několik stovek kusů,“ říká zoolog Jiří Šafář.

Co však ochránci zvířat vítají, není dobrá zpráva pro zemědělce a myslivce. „Šakal je škodící zvěř. Vytlačuje například lišky,“ říká Antonín Machálek z mysliveckého spolku pro Prahu 5 a 6. Ještě větší problém dělají šelmy farmářům v Nízkém Jeseníku. Tady začala mizet jehňata. Chovatelé tak u pastvin umístili fotopasti. Potvrzený výskyt šelmy by jim totiž zaručil finanční náhradu.

Původně zemědělci podezřívali rysy, kteří se nedaleko Nízkého Jeseníků vyskytují. Právě na Moravě se jim u nás daří nejvíce. V Beskydech a Javorníkách loni i­ předloni pět rysic vyvedlo mláďata. Minulý týden nově pracovníci Mendelovy univerzity potvrdili výskyt rysa ostrovida v Moravském krasu. Snímek z fotopasti v Nízkém Jeseníku však naznačuje, že predátorem je spíše šakal.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek