metro.cz

Centrum mělo vyvracet lži na internetu. Zatím ale spíš mlčí

  9:23
Bojovat proti fámám je dnes nutnost, tvrdí experti.
Ilustrační fotka | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Byl kolem něj humbuk. Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) ještě nefungovalo a už mělo své odpůrce. Nový speciální tým kritizoval i prezident Miloš Zeman a spojil ho se slovy o cenzuře internetu. Na ministerstvu vnitra útvar začal fungovat 1. ledna. Zatím jeho práce není moc vidět.

Bojovat bude i Facebook

Sociální síť Facebook připravuje řadu nástrojů, které mají blokovat šíření falešných zpráv.

Uživatelé budou mít možnost nepravdivé zprávy označovat a zpochybněná fakta pak budou prověřovat týmy expertů.

Pokud prověrka potvrdí faktické nesrovnalosti, objeví se uzprávy označení „sporné“ s proklikem na vysvětlení výhrad. Nepravdivá zpráva nebude vyřazena, aby se síť vyhnula nařčení z cenzury.

Facebook byl vposlední době vystaven kritice za benevolentní přístup kfalešným zprávám, které se na internetu objevovaly během kampaně před prezidentskými volbami. Lidé se například dozvídali, že kandidaturu Donalda Trumpa podpořil papež František.

„Musí to být informace, které jdou proti státu, které jsou naprosto závažné, abychom je rozkryli,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec.

Tým, který se má mimo jiné zabývat bojem proti dezinformacím a propagandě na internetu, má aktivní zatím jen účet na Twitteru. Na něm doposud upozornil jen na falešnou zprávu, která informovala o útoku „muslimských imigrantů“, kteří chtěli „kdesi v Evropě“ znásilnit dívku. U zprávy z 22. prosince 2016 bylo video brutálního ataku tří mladíků na nezletilou dívku. Záznam z policejní kamery má milion zhlédnutí. Centrum poukázalo na to, že videozáznam je z útoku několika Čechů, který se odehrál 22. května 2016 před budovou policejního prezidia v pražských Holešovicích. K vyvrácení fámy o útoku muslimů došlo na Twitteru CTHH koncem prosince. Od té doby podobný příspěvek centrum nezveřejnilo.

Plní tedy už tým ministerstva vnitra své úkoly? „Na hodnocení je ještě brzy. Centrum momentálně funguje pouze na Twitteru, plánuje spuštění vlastního webu a další různé formy komunikace. Jistě se nedá očekávat totální válka s nesmysly a cenzura internetu, nicméně řekl bych ani nějak převratné úspěchy,“ říká Petr Nutil, šéfredaktor webu Manipulátoři.cz, ten se mimo jiné také zabývá manipulováním informací.

Podobných serverů, které vyvrací fámy, je v Česku několik. „Dnes jsme zahlceni informacemi z různých stran, různé kvality a hlavně ne vždy pravdivými. Je na každém, zda je vůbec ochoten si je ověřit i z jiných zdrojů. Těm, kteří mají zájem si informace ověřovat, mohou pomoci zmiňované servery a snad i vzniklé centrum,“ říká Josef Džubák z Hoax.cz. Tento server funguje už skoro sedmnáct let a vyvrátil na pět stovek fám.

Podle oslovených serverů má tým ministra vnitra jednu velkou výhodu a to jsou zpravodajské služby. Ty mají informace, které nestátní weby mohou mít stěží.

Centrum má ale podle Džubáka jednu bolístku. „Jediný problém, který vidím, je vtom, že příznivci a zastánci konspiračních teorií a vládních spiknutí pravděpodobně nebudou brát vysvětlení centra moc vážně,“ bojí se IT specialista. Ministerstvo ale už dříve uvedlo, že nebude vnucovat lidem pravdu ani provádět cenzuru.

Podobné útvary, jako je tým ministerstva vnitra, existují už například v pobaltských státech, Velké Británii nebo uvnitř NATO.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek