metro.cz

Státní úřad bude mít sídlo v lese i se skluzavkou

  8:17
V Hradci Králové vzniká největší dřevostavba v Česku. Bude v ní sídlit společnost Lesy ČR. Má sloužit i veřejnosti a být energicky úsporná, ale bude zajímavá i v dalších ohledech. Pro deník Metro ho představuje jeden z jeho architektů Ondřej Chybík.
Nové sídlo státního podniku Lesy České republiky by mělo sloužit i veřejnosti a...

Nové sídlo státního podniku Lesy České republiky by mělo sloužit i veřejnosti a školám. | foto: Ateliér Chybik+KristofMetro.cz

Jak budova bude šetřit?
Budova je navržena s ohledem na téměř nulovou spotřebu energie. V budoucnu by tedy provozní náklady neměly zatěžovat rozpočet instituce. S tímto se pojí řada řešení, která jsme do projektu zakomponovali. Ať to je správná orientace vůči světovým stranám, hospodaření s dešťovou vodou, zelené střechy, které zabraňují přehřívání objektu nebo využívání solární energie pomoci fotovoltanickych panelů. Všechny tyto elementy návrhu spolu vytvářejí objekt, který bude energeticky úsporný.

Jak lze využít dešťovku?
Jde o sběr vody v ­rámci střešní krajiny a poté její využívání jako užitkové pro běžné fungování objektu. Voda, která se nespotřebuje, bude vsakována na pozemku.

Budova má „vrůstat“ do lesa. Co to znamená?
Zdejší lokalita je specifická tím, že leží na rozhraní města a ­lesa. Do konce 40. let zde i les byl. Ten však musel ustoupit výstavbě dnešního komplexu kancelářských budov, které naším návrhem nahradíme. Součástí koncepce je rehabilitace lesního porostu v jeho původní stopě. Dům je tedy začleněn do stávajícího i nově založeného lesa.

Součástí komplexu má být i hodně zeleně. Nepotrvá roky, než zeleň vyroste do takové podoby, aby měla budova takovou podobu, jako na vizualizacích?
V rámci soutěže jsme vypracovali dvě verze vizualizace. První zobrazuje porost po první roce po dokončení. Druhá deset let poté. Počítali jsme tedy s tím, že i v prvních letech po dokončení musí být zeleň obklopujcí objekt atraktivní a důstojná. Toho se nám podařilo docílit kombinací rychlerostoucích dřevin a kmenové struktury budoucího lesa. Řada dnes existujících stromů bude ponechána a bude doplněna novou výsadbou. V principu půjde o lokální dřeviny které budou ukazovat pětici nejčastějších lesů v Česku.

Součástí návrhu je i takzvaná stezka „loop“. Co to je?
Vzhledem k tomu, že se jedná o sídlo státního podniku a jde o investici z veřejných peněz, jsme chtěli aby byl dům otevřen široké škále návštěvníků. Navržená stezka, která prochází jak interiérem, tak exteriérem domu, je volně přístupná a představuje návštěvníkům široké spektrum aktivit Lesů ČR. Jde tedy o naučnou stezku díky které se veřejnost dozvídá řadu věcí ze života českých lesů.

Součástí vašeho návrhu je naučná stezka s ­klouzačkou...
Vzhledem k tomu, že se jedná o sídlo státního podniku a ­jde o investici z veřejných peněz, jsme chtěli, aby byl dům otevřen návštěvníkům. Stezka, která prochází jak interiérem, tak exteriérem, je volně přístupná a představuje návštěvníkům aktivity Lesů ČR. Skluzavka je do jisté míry zvláštní prvek, který je součástí naučné stezky a je třešinkou na dortu vstupního foyer. Podobné příklady známe ze zahraničí, kde tento koncept skvěle funguje a ­je až nečekaně oblíbený.

Má tu být i zeleň. Jak dlouho potrvá, než bude mít svou konečnou podobu?
Pro soutěž jsme vypracovali dvě verze vizualizace. První zobrazuje porost po roce po dokončení. Druhá po deseti letech. Počítali jsme s ­tím, že i v prvních letech musí být zeleň obklopující objekt atraktivní a důstojná. To se nám podařilo díky kombinaci rychle rostoucích dřevin a­ kmenové struktury lesa. Řada již vzrostlých stromů bude ponechána.

Dům je ekologicky šetrný...
Je navržen s ohledem na téměř nulovou spotřebu energie. V budoucnu by provozní náklady neměly zatěžovat rozpočet instituce. S tímto se pojí řada řešení, která jsme do projektu zakomponovali. Ať už jde o hospodaření s dešťovou vodou či zelené střechy, které zabraňují přehřívání objektu.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek