metro.cz

Oběti nevědí, kam se mají obrátit, říká odbornice z Probační a mediační služby

  18:21
Dnes je Evropský den obětí. Připomíná, kolik z nás se už stalo obětí trestného činu. Jaká mají oběti práva a na jakou pomoc od státu mají nárok, vysvětluje Jana Mottlová, vedoucí pražského střediska Probační a mediační služby.
Jana Mottlová | foto: ArchivMetro.cz

Jaká mají oběti práva? Znají je?
Většina obětí se o svých právech dozvídá právě u Probační a mediační služby (PMS) při první konzultaci. V první řadě mají oběti právo na poskytnutí odborné pomoci. Tu poskytují subjekty zapsané v registru poskytovatelů pomoci obětem trestných činů a uvedené na stránkách ministerstva spravedlnosti. Za stát jako jediná organizace nabízející tuto službu je právě Probační a mediační služba.

Druhým zásadním právem oběti je právo na informace. Jedná se o bezplatnou právní pomoc a o přístup k právním informacím, které se týkají věci, v níž se stala obětí trestného činu.

Jak jim můžete pomoci?
PMS poskytuje v rámci standardní nabídky služeb pro oběti informace dle zákona o obětech trestných činů a zprostředkovává odbornou pomoc, zejména bezplatné právní poradenství. Vedle těchto služeb nabízí PMS i mediaci neboli setkání pachatele a oběti. To probíhá za účasti mediátora v rámci narovnání konfliktu mezi pachatelem a obětí za předpokladu souhlasu obou stran.

Kdo je oběť, kdo se za ni může považovat?
Obětí rozumíme fyzickou osobu, které bylo nebo mělo být trestným činem ublíženo na zdraví, způsobena majetková nebo nemajetková újma. Za oběti považujeme i příbuzné v pokolení přímém oběti, které byla trestným činem způsobena smrt.

Potřebují lidé spíše finanční pomoc, informace, nebo radu odborníka?
Mohu říci, že nejčastěji se oběti zajímají o informace o průběhu trestního řízení, možnosti náhrady škody, která jim byla způsobena, ale i o zprostředkování kontaktu s pachatelem prostřednictvím mediátora PMS.

Mám šanci se dozvědět, jak probíhá trestní řízení?
Dle zákona o obětech trestných činů mají právo získat informace mimo jiné o propuštění obviněného z vazby či odsouzeného z výkonu trestu, a to i u podmíněně propouštěných odsouzených, například po polovině výkonu trestu odnětí svobody. Také mají oběti trestných činů právo na informace o stavu probíhajícího trestního řízení, zda byl pachatel odsouzen a k jakému trestu.

Kolika lidem pomůžete?
Naše Středisko Praha kontaktovalo v roce 2016 celkem 409 obětí trestných činů.

Kdo chodí pro pomoc nejčastěji?
Nejvíce z nich řešilo majetkovou újmu. Nejčastěji jsme poskytovali právní informace, ale i zprostředkovávali odbornou psychologickou pomoc.

Jak se oběti na vás mohou obracet?
Na internetových stránkách www.pmscr.cz jsou uvedeny kontakty na Středisko Praha, kde se oběti trestných činů mohou objednat na úvodní konzultaci k poradcům pro oběti. Všechny naše služby jsou zdarma.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek