metro.cz

Starostu Žabovřesk trápí skládky, těší se ale na halu

  14:49
V rozhovoru pro deník Metro odpovídá starosta brněnské městské části Žabovřesky Pavel Tyralík.

Další 2 fotografie v galerii
Starosta Žabovřesk Pavel Tyralík. | foto: ArchivMetro.cz

Jaké projekty jsou v městské části Žabovřesky nejzásadnější pro aktuální volební období a jak to vypadá s jejich realizací?
Důraz klademe na investice do oblasti školství. Jedná se hlavně o rekonstrukce ZŠ Jana Babáka a ZŠ Náměstí Svornosti. Chystáme vybudování nových jazykových učeben na Základní škole Sirotkova. Modernizací prochází streetballové hřiště u Luční ulice. Pokračuje také rekonstrukce bytových jader a výměna kanalizačního potrubí. Naším dalším záměrem jsou opravy kaple sv. Václava na Burianově náměstí, kulturního domu Rubín či kina Lucerna, kde jsme již zřídili bezbariérový vstup. Jestli budeme v realizaci našich záměrů úspěšní, závisí na získání finančních prostředků z dotací, příspěvků a zápůjček.

Brno se v poslední době potýká s nedostatkem bytů. Jak je to s dostupností bydlení v Žabovřeskách?
Z hlediska nové či plánované výstavby jsou zásadní územní plán města Brna, zastavěnost daného území, dostatek volných pozemků vhodných pro možnou novou výstavbu či vhodné stávající stavby pro případnou přestavbu. Z důvodů těchto limitů nelze realizovat veškeré stavební záměry tak, jak jsou předkládány. Jde především o již kapacitně mnohdy nevyhovující stávající dopravní řešení v daném místě s ohledem na nedostatečně předvídatelné umísťování a povolování parkovacích a odstavných stání a nedostatečně široké pozemní komunikace. I když se veřejnosti jeví, že je stavební úřad na odboru stavebním městské části nedílnou součástí „radnice“ a já mám „neomezenou“ moc, není to tak. Po právní stránce jde o nezávislý správní úřad, který se v rozhodování řídí zákony a právními předpisy. Co se týká prosazování určitých „developerských záměrů“, nemá městská část zájem na žádném zvýhodňování či ovlivňování jakéhokoli potenciálního stavebníka. Můžeme se pouze vyjadřovat či podávat námitky do řízení, a to bez vlivu na konkrétního stavebníka či konkrétní developerský zájem, ale spíše s ohledem na případná rizika způsobená výstavbou.

Jak to vypadá s potenciální výstavbou bytů na Plovnické ulici – projektem, který provázejí kontroverze?
Za městskou část byla v tomto probíhajícím řízení pověřená zastupitelka Daniela Janíčková. Pokud vím, stavební úřad oznámil pokračování v řízení a stanovil lhůtu na případné vyjádření. Městská část opakovaně vyslovila nesouhlas s daným stavebním záměrem a na svém postoji trvá. Veřejnost se mnohdy mylně domnívá, že nerespektujeme její požadavky a rozhodujeme odlišně, ale náš názor pro rozhodování nezávislých správních orgánů je právně závazný a může se stát, že i přes zásadní nesouhlas městské části může být nakonec stavební záměr stavebním úřadem povolen. Nejde tedy o neúctu či neplnění závazků vůči občanům, ale o nastavený právní řád.

Jak se Brno změnilo

Jaká je situace kolem sportovní haly u ZŠ Sirotkova?
Jedná se o víceúčelové tělovýchovné zařízení, které v lokalitě zamýšlené výstavby chybí. V objektu budou dvě tělocvičny, posilovna a přednášková místnost. Zařízení využijí sportovní kluby, které se aktivně zapojují do práce s dětmi a mládeží. Prostory najdou využití nejen pro trénink a utkání, ale i pro teoretická školení a semináře pro trenéry a sportovce. Budeme zde pořádat regionální sportovní soutěže a olympiády pro děti ze škol. Ještě čekáme na schválení dotace z ministerstva školství, nicméně vše je připraveno k realizaci. Dle harmonogramu by výstavba měla začít na jaře letošního roku.

Jak se vypořádáváte s černými skládkami?
Likvidace černých skládek je finančně náročná a odčerpává prostředky, které by mohly být využity lépe. Černé skládky menšího rozsahu se snažíme v rámci úspory prostředků likvidovat svépomocí prostřednictvím veřejně i obecně prospěšných pracovníků. I tak na likvidaci černých skládek naše radnice loni vynaložila částku, která se blíží 150 tisícům korun, a to přesto, že likvidaci černých skládek většího rozsahu provádí magistrát. Například v rámci problémové lokality Žabovřeských luk bylo zlikvidováno přibližně deset černých skládek jen za poslední rok. I aktivita dobrovolníků z projektu „Ukliďme Česko“ byla soustředěna právě do této oblasti a v rámci akce odtud bylo odvezeno několik tun odpadu. Vjezd do areálu bývalého JZD z cesty vedoucí okolo řeky byl uzavřen tak, aby došlo k omezení návozu nových černých skládek. Došlo i k osazení lokality informačními tabulemi o zákazu tvorby černých skládek. Vlastníci pozemků, na jejichž parcele se nachází černá skládka, byli vyzváni k provedení likvidace. Jejich reakce však byla velmi negativní. Většina z nich černé skládky likvidovat odmítá. Naopak se cítí poškozeni tím, že na jejich pozemcích neznámý pachatel založil černou skládku, a upozorňují, že není v jejich silách tomu zabránit. Lze říci, že řešení tohoto problému je během na dlouhou trať, ale důležité je, že se našlo odhodlání a učinily se první krůčky správným směrem.

Jaká jsou vaše oblíbená místa v Žabovřeskách?
Mám rád kulturu v různých podobách, proto často zavítám do našeho kulturního domu Rubín na koncert, divadlo nebo třeba na cestopisnou přednášku. Rubín je kulturním a společenským centrem Žabovřesk a nabízí opravdu pestré vyžití pro lidi všech věkových kategorií i různých zájmů. Když si chci vyčistit hlavu, rád se procházím vilovou částí Žabovřesk s krásnými prvorepublikovými domy, projdu Wilsonovým lesem až k architektonickému skvostu – vlastní vile světoznámého architekta Dušana Jurkoviče. Tato obdivuhodná stavba představuje secesní sloh kombinovaný s lidovými prvky – jak je pro Jurkoviče typické. Městská část Brno-Žabovřesky má co nabídnout a určitě stojí za návštěvu.

Autor:
zpět na článek