metro.cz
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Problémy se splácením mají hlavně mladí lidé

  8:40
Dlužíme čím dál víc. Objem půjčených peněz z nově poskytnutých úvěrů se meziročně zvýšil o 549 miliard. Celkově tak Češi mají půjčeny dva biliony korun. Což je způsobeno mimo jiné velkým rozruchem kolem hypoték.

„Lidé již počítali s tím, že banky a finanční instituce promítnou do úrokových sazeb hypoték vyšší náklady související se změnou zákona o spotřebitelském úvěru. Tuto změnu přitom banky a finanční instituce avizovaly dopředu, proto se spotřebitelé snažili historicky nejnižších sazeb využít do poslední chvíle,“ vysvětluje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Loni se tak doslova roztrhl pytel s poskytováním hypoték. Vidět je to i na statistikách Czech Credit Bureau, která je organizátorem největších českých úvěrových registrů. Loni si hypotéku vzalo více než 115 tisíc lidí.

Dobrou zprávou je ale to, že klesá objem takzvaných ohrožených úvěrů – tedy takových, které klient nesplácí tři měsíce v řadě. Jinými slovy ubývá těch, kteří mají problém se splácením, a to nejen hypoték. Tento pozitivní trend má ale jednu výjimku – mladé Čechy. „V posledním čtvrtletí loňského roku mělo problém se splácením přes 24 tisíc lidí mladších čtyřiadvaceti let,“ říká Rajl.

Dluhy

168

  • Tolik tisíc korun v průměru dluží Čech, který má takzvaný krátkodobý dluh. Tedy ten, kdo si půjčil například na dovolenou nebo auto.
  • V Česku bylo loni 2,43 milionu lidí s takovým dluhem.
  • Dlouhodobý dluh – tedy hypotéku nebo stavební spoření má v Česku 1,12 milionu lidí. V průměru dluží 1,39 milionu.

S platností zákona o spotřebitelském úvěru se také na trhu s úvěry událo velké zemětřesení. Do března mohl zjednodušeně řečeno půjčovat peníze každý, kdo na to měl živnostenské oprávnění. To zákon změnil.

Nyní mohou úvěry poskytovat jen firmy, které dostanou od České národní banky licenci. O tu zatím požádalo jen 108 subjektů. Poskytovatelů či zprostředkovatelů úvěrů bylo dosud podle odhadů asi 55 tisíc, nový zákon tak trh nejspíš výrazně pročistil.

„Jako pozitivní stránku nové úpravy vnímáme fakt, že díky licenčnímu řízení z trhu ustoupí řada neseriózních podnikatelů, kteří svým jednáním často vrhali stín na slušné poskytovatele úvěrů,“ uvedla advokátka společnosti Schaffer & Partner Šárka Gregorová.

Lichváři jsou tu stále

  • Ačkoliv zákon o spotřebitelském úvěru zpřísnil pravidla pro poskytování úvěrů, najdou se stále firmy, které půjčují bez prověření klienta.
  • Internet je i dnes plný nabídek půjček bez náhledu do registru. Existence těchto firem je umožněna i tím, že pravidla pro dohled nad poskytovateli úvěrů budou stanoveny až praxí,“ říká Petr Kučera z Czech Credit Bureau.

Komentáře

zpět na článek