metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
cigareta, kouření | foto: Archiv

Města zahltí nedopalky. Do boje s nimi vyrazil vajglovník

  6:21
Od konce května vzroste v ulicích počet nedopalků. Je Česko připravené?

Česká města jsou zaplavená nedopalky. Radnice řeší odpad po kuřácích různě. Například v Pardubicích mají pracovníka, který uklízí jen nedopalky. „Chodí se speciálním luxem nebo lopatou a ­pytlem,“ říká pro deník Metro Lenka Tobolková, vedoucí odboru majetku a ­správních činností.

Podle ní tato speciální profese, která stojí Pardubice 13 tisíc měsíčně, vznikla, protože si lidé často na nedopalky od cigaret stěžovali. Místní uklízeči dali přezdívku „vajglovník“. Za den nasbírá plný pytel nedopalků. „Nejhorší je to hlavně před restauracemi a ­bary,“ upozorňuje Tobolková.

Čtěte také:

Právě před restauracemi od 31. května nedopalků nejspíš přibude. Protikuřácký zákon totiž vyžene kuřáky na ulici. Řada hospod a barů už dnes před provozovnou popelník má. Jiné se na jeho pořízení teprve chystají. „Ještě jsem nad tím neuvažovala, ale asi jeden pořídíme,“ říká Jitka Pavlisová, která má malou hospůdku v Miřejovicích na Litoměřicku. Podle ní ale nebude problémem jen nepořádek, ale také hluk. „Když budou lidé postávat před hospodou, budeme tu mít pořád policii, že rušíme noční klid,“ myslí si Pavlisová.

Za popelníky platí radnice

Protikuřácký zákon ještě nezačal a nedopalky štvou radnice už teď. Například Praha 6 loni požádala restaurace ve své městské části, aby před svými provozovnami instalovaly popelníky. „Vzhledem k ­tomu, že výzva byla fakticky založena na principu dobrovolnosti, nebyla vyslyšena zdaleka všemi místními restauracemi. Situace se tedy zlepšila pouze částečně,“ tvrdí Martin Churavý, mluvčí Prahy 6.

„Připravujeme výběrové řízení na provoz košů s popelníky. Ty budou udržovány na náklady radnice,“ říká Martin Churavý.

Do svého rozpočtu už loni na podzim sáhli v ostravském obvodě Mariánské Hory a Hulváky. Místní radnice koupila desítky velkých popelníků. Pořízení nádob přišlo obvod na 65 tisíc korun. Akci provázela i reklamní kampaň Stop vajglům, která na instalaci popelníků na ulice upozorňuje. Obvod zvažuje, že pokud se popelníky osvědčí, nakoupí další kusy.

Pokuta pět tisíc

V ulicích se válejí tisíce nedopalků, i když jejich odhození je přestupek. „Strážníci se přestupky znečišťování veřejného prostranství zabývají denně. Protože v ­praxi může být poměrně složité přistihnout někoho přímo při činu, k odhalení těchto případů pomáhá i kamerový systém,“ říká Pavel Šoba, brněnský strážník z preventivně informačního oddělení, a dodává: „Od začátku března jsme například řešili deset takových případů.“

Za odhození nedopalku mohou strážníci na místě uložit pokutu do pěti tisíc korun.

Komentáře

zpět na článek