metro.cz

Dovoz lidských tkání a buněk se zpřísní

  7:35
Z obchodu s orgány a tkáněmi se stal velký byznys. „Celosvětově se zvyšuje výměna lidských tkání a ­buněk pro účely léčby. Pro jejich dovoz ze třetích zemí do EU dosud neexistují společná pravidla,“ píše se v důvodové zprávě k návrhu novely zákona o ­lidských tkáních a buňkách, kterou se zabýval Senát.
Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Předpis má mimo jiné zamezit, aby do Evropy putovaly tkáně a buňky, u kterých není jasné, odkud pocházejí. „Hojně se objevuje i zneužívání zajatců a vraždy na zakázku. Úprava evropské legislativy je prvním krokem proti těmto praktikám,“ říká senátor a člen zdravotní komise Jaroslav Malý.

Do Evropy se dovážejí zejména kostní tkáň, cévy, kůže, rohovka, ale i kmenové buňky. „Do Česka se ale tkáně přímo k transplantaci nedováží. V tomto ohledu jsme soběstační,“ upřesnil Přemysl Frýda z Koordinační středisko transplantací.

U buněk je to jiné. „V Česku se provede za rok několik set transplantací kostní dřeně. Její dárci jsou v ­registrech a podle antigenní shodnosti se pro příjemce vybírá dárce v registrech jak doma, tak v Evropské unii i ­mimo ni,“ uvedl Malý.

Novela stanoví jednotný evropský kód. Příjemci, například transplantační centra, díky němu budou moci zjistit informace o darování i o tkáňovém zařízení odpovědném za odběr. To zase bude moci dále sledovat jím odebrané tkáně a buňky určené k užití u lidí. Dárci ani příjemci se ovšem nemusí bát, že by došlo k porušení ochrany jejich osobních údajů. Ty budou totiž anonymizovány.

Tato legislativa se podle senátora Malého snaží zamezit zločinům proti lidskosti. Prvním krokem je právě sjednocení pravidel ohledně nakládání s lidskými tkáněmi a ­buňkami a dalším krokem by mohla být povinná registrace transplantační turistiky na národní úrovni. Například Izrael, Španělsko a­ Tchaj-wan již zakázaly svým občanům vycestovat kvůli transplantaci do Číny.

Pravidla pro dovoz existují, ale nejsou jednotná

  • Povolení k dovozu tkání a buněk vydává ministerstvo zdravotnictví.
  • Do Česka se dovážejí tkáně a ­buňky jen v případě, že nejsou k dispozici vhodné pocházející z Česka nebo z jiného členského státu EU. V takových případech ale musí tkáně i­ buňky splňovat požadavky, které stanovují české zákony. Každý stát Evropy má však tyto požadavky různé. Proto vznikla pravidla, která požadavky sjednocují.
  • Nejčastěji se do EU dovážejí krvetvorné kmenové buňky pro léčbu onkologických pacientů, kdy se hledá vhodný dárce v registrech dárců po celém světě, a­ dále také reprodukční buňky v rámci léčby neplodného páru.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek