metro.cz

Nájemné zdražuje. Ceny tlačí vzhůru i krátkodobé pronájmy

  10:29
Dřív bylo výhodnější byt koupit. Pronájmy se ale vrací do kurzu. A jejich cena roste.
„V Praze je poptávka tažena zájmem studentů, kteří si ve větším počtu lidí výhodně pronajímají větší byty,“ říká obchodní ředitel realitní a investiční skupiny Sting Michal Kresta. | foto: ArchivMetro.cz

Tuzemská metropole rychle roste. Zatímco v celém Česku se počet obyvatel, ať již přirozenou cestou nebo stěhováním, meziročně zvýšil jen nepatrně, v Praze byl takzvaný přírůstek obyvatel více než 13 tisíc osob.

Nové byty ale v Praze vznikají pomalu a poptávka po bydlení je tak obrovská. „Velkou měrou se na zvyšující se poptávce podílí zájemci o práci v Praze. Vzhledem k nižší cenové úrovni bytů a dostupným hypotékám pro ně bylo výhodnější si byt koupit, než platit nájem.

Každý rok ceny rostou

12 285

Tolik v průměru stojí nájem v Praze v bytě 3kk o velikosti 65 metrů čtverečních. Ještě loni takový nájem stál v průměru 11 895 korun. O rok dříve dokonce 10 595 korun. Nejlevnější pronájmy se v Česku dají sehnat v Ústeckém kraji. Tady za 3kk dáte v průměru 5 655 korun, tedy zhruba o polovinu méně než v Praze. Levné pronájmy jsou také na Olomoucku a v Jihočeském kraji. Draze je naopak kromě Prahy v Jihomoravském kraji.

Tato situace je dnes ale už jiná, ceny bytů trvale rostou a je ekonomičtější si byt pronajmout,“ říká obchodní ředitel realitní a investiční skupiny Sting Michal Kresta.

Podle něj stoupá zájem o pronájmy i z dalšího důvodu. „Roste skupina obyvatel, která měla problém se splácením svých závazků a končili tak v exekuci, což se projevilo v rejstřících bank a ty následně nejsou ochotny těmto lidem půjčovat na bydlení. Jim nezbývá jiná varianta než pronájem,“ říká Kresta.

Poptávku po bydlení dokáže zvýšit například i vznik pracovních míst. „Kvůli rychlému rozvoji automobilové továrny v Kvasinách došlo k prudkému růstu cen pronájmů. Masivní poptávka tisíců dělníků po bydlení mimo ubytovny vyšponovala ceny nejen na Rychnovsku i okolí,“ říká Tomáš Hejda, mluvčí společnosti RE/MAX.

Sdílené bydlení jede

● Do Česka naplno vtrhnul fenomén krátkodobých pronájmů. Řada lidí si v posledních letech koupila díky levným hypotékám byt a ten pronajímá, přes služby jako je například AirBnb, hlavně turistům.

● Nejčastěji se investiční byty pro krátkodobý pronájem kupují na Praze 1, kterou následuje Praha 2 nebo Žižkov.

● Mezi roky 2015 a 2016 se zvýšilo množství nemovitostí ve službě Airbnb v Praze zhruba o 3000 bytů.

Ve velkých městech mají vliv na trh s pronájmy i webové služby zprostředkující pronájem ubytování. Lidé přes ně pronajímají své byty turistům.

„Byt 2+kk ve slušné lokalitě je možné krátkodobě pronajmout až za dva tisíce za noc. Z toho vychází průměrný výnos okolo 41 500 měsíčně,“ říká Hejda. „V menších městech a turisticky méně žádaných lokalitách tento způsob nedává ekonomicky smysl,“ říká Jan Bareš, manažer M&M reality.

Zájem o pronájmy na úkor nákupu vlastního bydlení nejspíš v budoucnu ještě poroste. „Tomuto vývoji napomáhá i regulace hypoték Českou národní bankou,“ říká Bareš. Za růstem cen nájmů stojí i zvyšující se ceny nových bytů. Loni podle developerů se zvýšila cena o pětinu.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek