metro.cz

Fotopasti se u černých skládek neosvědčily. Lidé je kradou

  10:07
Nepořádek uklízí v Česku i dobrovolníci. Náklady na likvidaci skládek přesto rostou.
Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Za posledních šest let vydaly Lesy České republiky na odklízení nepovolených skládek 12 ­milionů korun, loni to bylo přes tři miliony korun. Odklízení pneumatik či nebezpečného odpadu je pro podnik finančně náročné. Ale jinak s nepořádkem bojovat nemůže. Firma má sice na svém území fotopasti, ale ty jsou často na boj s černými skládkami krátké.

„Původce skládky se většinou nepodaří odhalit, takže menší skládky odklízíme sami,“ říká Eva Jouklová, mluvčí Lesy ČR

„Využíváme je k monitorování zvěře a v posledním roce je umísťujeme také ke skládkám dříví i k nestřeženým objektům. Místa skládek střežit nelze, předem nikdy nevíte, kde skládka vznikne,“ říká Eva Jouklová, mluvčí Lesů České republiky. Když přece jen fotopast viníka načapá, předá podnik snímek policii. Pokud je viník odhalen, vyčištění lesa platí on, včetně pokuty. Ta se může vyšplhat až ke sto tisícům korun.

Kam s ním

Ve sběrných dvorech mohou lidé odevzdávat:

- Nábytek, dřevo, odpad z­údržby zeleně, kovy, papír, sklo, plasty či nápojové kartony. Za odevzdaní těchto odpadů se neplatí.

- Pokud chcete odevzdat pneumatiky, něco to stojí. Například guma z­ osobního auta 15 korun.

- Ve sběrných dvorech nelze odevzdávat například asfaltovou lepenku obsahující dehet nebo azbest.

O dost úspěšnější v chytání zakladatelů skládek jsou chytré kamery, které města umísťují na předem vytipovaná místa. Například Jablonec nad Nisou má od listopadu nový způsob, jak neposedné občany odhalit. Jedná se o mobilní kameru s nočním viděním, jejímž úkolem je monitorovat místo, kde jsou kontejnery s tříděným odpadem.

„Protože se fotopasti neosvědčily, docházelo k jejich krádežím, a navíc z pořízených fotografií bylo málokdy možné identifikovat pachatele, pořídili jsme novou kameru,“ říká Markéta Hozová, mluvčí města.

Zařízení je napojené do městského kamerového systému městské policie. Výhodou je vysoké rozlišení záznamu a noční vidění. Kamera stála 140 tisíc korun, ale podle mluvčí se vyplatila. Odhalila už několik přestupků.

Stovky skládek

607

Tolik nepovolených skládek loni odhalil podnik Lesy České republiky. O rok dřív to bylo dokonce 859 skládek. Vytvoření takzvané černé skládky je přestupkem proti lesnímu zákonu i zákonu o odpadech. Každého, kdo si plete les s kontejnerem, čeká policejní šetření a pokuta. Najít původce skládky však není v praxi snadné. Vlastník lesa by měl takovou skládku vždy oznámit Policii ČR.

Pomáhají i mobilní aplikace

Dalším moderním způsobem, jak se vypořádat s černými skládkami, jsou mobilní aplikace. Například Zmapujto.cz upozornila už na 7500 černých skládek. Aplikace funguje tak, že člověk nepořádek vyfotí a obrázek pošle do systému. Ten díky souřadnicím vyšle upozornění na skládku na správný městský úřad. Obec pak nepořádek uklidí.

Díky aplikaci zmizelo už přes tři tisíce skládek. Pár let ale trvalo, než projekt skutečně začal fungovat a­ skládky začaly mizet. Také proto vznikl další projekt Ukliďme Česko. Loni se celorepublikového úklidu zúčastnilo přes 86 tisíc dobrovolníků, kteří sebrali přes 1600 tun odpadu.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek