metro.cz

Semafory na potravinách? Lidi na ně mají fígly

  10:57
Údaje o cukrech, tucích a soli mají ukázat, jak je jídlo škodlivé pro náš organismus.

Další 1 fotografie v galerii
Potraviny prezentované v rámci vyhlášení výsledků soutěže Potravina roku 2014 nejenže skvěle chutnaly, ale také nádherně vypadaly. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zelená je dobrá, červená špatná. To zná přes semafor každé malé dítě. Právě pomocí těchto barev (včetně oranžové) by se mohly v budoucnu označovat všechny obaly potravin a nápojů. Zákazník by tak měl mít rychleji jasno, jestli je daný výrobek škodlivý co do množství cukrů, tuků a ­soli.

Semafor u Britů

Například ve Velké Británii už takové trikolory používají. Před několika týdny se šest nadnárodních společností dohodlo, že by rády pomohly jejich šíření po Evropě. „Toto značení by zahrnovalo i pokyny ke konzumaci vhodné velikosti porce daného produktu,“ uvedl Francesco Tramontin ze společnosti Mondelez International, která vyrábí třeba Be Be, Disko, Miňonky či Horalky.

Porce je půlka kofily

Zkusili jsme v redakci test na tyčince Kofila. Nestlé totiž na svých výrobcích uvádí nutriční hodnoty na porci i sto gramů.

- V případě kofily, která váží 35 gramů, je jedna porce přesně půlka. Údaj na sto gramů je tedy asi šest porcí.

- Pokud bychom použili britský model na sto gramů, svítila by na semaforu u cukrů, tuků i těch nasycených červená, jen u soli by byla zelená.

A v tom je jádro problému. Zatímco ve Velké Británii jsou barvy přidělovány podle zákonem daných hodnot cukru, tuku a ­soli na sto gramů či mililitrů výrobku, společnosti tlačí spíše na to, aby se semafory zabarvovaly podle porce.

„Domníváme se, že pro konzumenty je znalost výživových hodnot na porci významná. Podle našeho názoru hraje lepší informovanost ohledně doporučené velikosti porce důležitou roli při prevenci obezity a nadváhy,“ prohlašuje za Nestlé Andrea Brožová. Jelikož se navíc mnoho potravin dováží do jiných zemí, musel by být systém jednotný pro všechny.

Jenže běžný zákazník na první pohled neví, co znamená porce (příklad v boxu). To potvrzuje i další zástupce firmy Mondelez Steve Mann: „Zpětná vazba od spotřebitelů ukazuje, že chápání současného systému referenční hodnoty příjmu může být lepší.

Víc lidí kouká na složení

18

Nejdůležitějším kritériem při výběru potravin zůstává pro Čechy kvalita, pro třetinu lidí je to podle průzkumu KPMG cena, ale 18 procent dotázaných se dívá na složení, což je nejvíce za poslední čtyři roky.

Týká se to především používaných výrazů, jako je ‚doporučená dávka‘ nebo ‚na porci‘. Ty se v aktuálním znění ukazují jako spotřebitelům málo srozumitelné a většinou nebývají dobře pochopeny.“

Také podle Hany Málkové ze společnosti STOB, která se zaměřuje na boj proti obezitě, bude záležet na vhodně zvoleném systému. „Používání barevných semaforků je určitě dobrá myšlenka. Záleží, zda kritéria pro jednotlivé potraviny budou určovat odborníci, nebo samotné firmy, které si je mohou uzpůsobit k obrazu svému,“ upozorňuje Hana Málková.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek