metro.cz

Trik na EET: trhovci zboží darují za peníze

  15:45
Podle Finanční správy darovací trhy obcházejí zákon.
Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na první pohled vypadají darovací trhy jako ty běžné farmářské, přece jen se však liší. „Během darovacích trhů nedochází ke klasickému prodeji. Zákazník a trhovec se totiž navzájem obdarují. Trhovec daruje, co vyrobil či vypěstoval, a zákazník mu na oplátku daruje finanční obnos v odpovídající hodnotě,“ vysvětluje mluvčí Unie živnostníků Václav Pelcl.

Darovací trhy měly premiéru 12. dubna v Hradci Králové. Tuto sobotu se konají v Česku již potřetí. Tentokrát v České Třebové.

Jak to funguje

  • Návštěvník je o podmínkách, které panují v prostoru darovacího trhu, informován návštěvním řádem.
  • Ten je vyvěšen u vchodu do prostoru trhu a návštěvník vstupem vyjadřuje souhlas s těmito podmínkami.
  • Další trhy se uskuteční v České Třebové 20. a 27. května a v Letohradu 6. června.

„O trhy je zájem. O jejich pořádání projevili zájem živnostníci z více než padesáti míst v celém Česku,“ říká Pelcl. Podle něj jsou trhy pořádány v souladu se zákonem. Unie si dokonce na trhy nechala vypracovat právní posudky. Pořadatelé také mysleli při organizaci i na daňové povinnosti. „Dary není třeba danit, pokud jsou nabyté příležitostně a pokud hodnota nepřesáhla 15 tisíc korun, přičemž se jednotlivé dary vzájemně nesčítají,“ říká Pelcl.

Deník Metro oslovil Finanční správu a zjišťoval, zda takové trhy nejsou obcházením povinné elektronické evidence tržeb.

„Pokud dochází k přijetí platby jakožto protiplnění za poskytnuté zboží, pak se v žádném případě nemůže jednat o dar, protože darování je bezplatným převodem vlastnického práva,“ říká Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství, a dodává: „Pokud podnikatel platbu vydává za dar a záměrně zastírá skutečnost, že přijetí této částky je protihodnotou za poskytnuté zboží, lze toto jednání klasifikovat jako obcházení zákona.“

Podle Petlachové je ale také nutné zohlednit, co je na daném trhu prodáváno. „Pokud se jedná o vlastní výrobky či výpěstky podnikatele, případně prodej občerstvení k okamžité konzumaci, podléhá taková tržba evidenci až v roce 2018. Tržby za nakoupené zboží je však nutno evidovat již nyní,“ vysvětluje mluvčí úřadu.“

Kličky na EET

  • Provozovny vymýšlejí, jak se vyhnout EET.
  • Evidovat tržby nemusí spolky a kluby. Obecně ale platí, že soukromý klub či spolek se může EET vyhnout, jen pokud splní několik podmínek. Mezi ně například patří to, že se ve spolku nesmí obsluhovat nahodilí příchozí, ale pouze členi spolku či klubu.
  • Další trik, jak obejít EET, je jednodušší. Některé stánky s pizzou prodávají pití, kterému nejprve otevřou víčko. „Jestliže prodávající nápoj na místě otevře, lze tuto situaci považovat za podobnou, jako když nápoj rozlévá například do plastových kelímků a takový nápoj může být dodáním zboží. Tržby z prodeje tak budou podléhat evidenci až od třetí fáze,“ vysvětluje Finanční správa.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek