metro.cz

Z vězně milionář. Jiří Kajínek vydělával peníze i za mřížemi

  17:40
Chce očistit svoje jméno. Kritici tvrdí, že amnestií jde Zemanovi o body.

Další 3 fotografie v galerii
Vězeň Jiří Kajínek je po 23 letech opět na svobodě. Z rýnovického vězení vyšel v úterý po 13:30. (23. května 2017) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pro některé je to hrdina a oběť vykonstruovaného procesu, pro jiné chladnokrevný vrah. To je Jiří Kajínek, kterého včera propustili po 23 letech z vězení. Na svobodu se dostal poté, co mu byla udělena milost prezidentem Milošem Zemanem.

Psycholog: Člověk si za mřížemi zvykne na rutinu

Po 23 letech se Jiří Kajínek dostal na svobodu. Problémy se začleněním do společnosti pro deník Metro vysvětloval vězeňský psycholog Václav Jiřička.

Jak zvládne pobyt na svobodě?

Ke konkrétním osobám se nemohu vyjadřovat. Ale obecně platí, že čím déle je člověk izolován od společnosti, tím obtížněji se učí zase svobodně pohybovat. Za riziko číslo jedna považuji udržení životaschopných vztahů s druhými lidmi. Člověk si za mřížemi zvykne na rutinu, zvykne si na vlastní svět, který si po léta řídil jen on sám – a najednou se zdi tohohle světa zhroutí a on se musí naučit snášet přítomnost jiných lidí.

Je nějaká šablona, kterou má propuštěný vězeň dodržet, aby se mu podařilo zařadit do společnosti?

Na svobodě uspějí ti, kteří si ponechají určitý rozumný režim i po propuštění a podaří se jim ho sladit s požadavky normálního života. Pomůže jim to zmírnit jak ten prvotní šok z nového prostředí a zdánlivě neomezených možností, tak sekundární šok z poznání, že i běžný život má řadu omezení a pravidel, kterými se člověk chtě nechtě musí začlenit do společnosti. Především se ale zúročí to, jak na sobě takoví lidé po celou dobu věznění pracovali. Zda se snažili o náhled na svůj dřívější životní styl a byli motivováni ho změnit, nebo spíš hledali cesty, jak se z vlastní odpovědnosti vykroutit.

Jaký vliv na něj bude mít to, že je mediálně slavný?

Někteří lidé trpí přílišným zájmem médií a veřejnosti o svou osobu, jiní jdou naopak zájmu médií aktivně naproti. Někteří na svém mediálním obrazu dokonce staví své ego. Takoví lidé mívají často i určitý šarm a charisma, pro které získávají sympatie svého okolí i široké veřejnosti. U takových jedinců bych se bál spíš manipulace druhými lidmi než toho, že budou zájmem druhých trpět.

Kajínek si zřejmě nebude užívat jen svobody, ale také peněz. Dokonce se spekuluje o tom, že si během pobytu za mřížemi vydělal až dva miliony. Největší část z této sumy tvoří honoráře za film Kajínek režiséra Petra Jákla.

„Přesnou částku, kterou obdržel, říct nemohu, jsem vázaný mlčenlivostí, ale jsou to peníze, které mu mohou pomoct, aby se zařadil v pohodě do společnosti. Jde o slušnou částku,“ uvedl pro Blesk režisér. Filmový honorář není jediný, který Kajínek během pobytu za mřížemi inkasoval. Další peníze dostal za knihu Můj život bez mříží, kterou v roce 2014 vydalo nakladatelství Fragment.

Krátce poté, co vyšlo najevo, že Kajínek dostane milost, objevily se v médiích informace, kam budou směřovat jeho první kroky. Bulvární web Expres.cz na toto téma vyzpovídal jeho sestru Miluši Rozsívačovou. „Já jsem připravená nabídnout mu kdykoliv cokoliv. Do začátku může bydlet tady na chatě, kde jsme vyrůstali, nebo v Prachovicích, kde mám byt,“ uvedla pro Expres.cz Rozsívačová, která žije v celoročně obyvatelné chatě uprostřed lesů na Chrudimsku.

Kajínkův případ média intenzivně probírají zhruba měsíc. Prezident totiž v dubnu uvedl, že není zcela přesvědčen o jeho vině. Sám Kajínek po propuštění novinářům poděkoval, že na něj několik dní čekali. Doufá také, že se mu podaří prosadit obnovu procesu. „Ale bude to ještě dlouho trvat, než se připraví podklady,“ řekl Kajínek, kterého cestou z vězení zastavovali lidé s prosbou o fotku či podpis.

Ještě než byl nejznámější český vězeň propuštěn, objevily se spekulace, že mu prezident dal milost kvůli politickým bodům. Tento názor sdílí dvě pětiny lidí. Ukázal to průzkum Median pro Českou televizi. Z něj také vyplývá, že s rozhodnutím prezidenta Zemana omilostnit Jiřího Kajínka souhlasí 54 procent lidí, proti jich je 36 procent.

Milostí dal Zeman zatím sedm, žádná z nich se netýkala násilného trestného činu. Před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Kajínek je dle svých slov Zemanovi vděčný.

„Milost mi slíbil už i Václav Havel, ale svůj slib nedodržel,“ řekl včera Kajínek. Součástí milosti je ovšem sedmiletá podmínka, takže se Kajínek nesmí dopustit žádného trestného činu. Na její dodržování bude dohlížet Krajský soud v Plzni.

Nejslavnější vězeň Česka

Jiří Kajínek měl problémy se zákonem již od 70. let. Trestán byl za krádeže i loupeže. Doživotní trest mu soud udělil v roce 1998 za dvojnásobnou nájemnou vraždu.

Vinu Kajínek nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti.

Kajínek několikrát uprchl z vězení. Už v roce 1993 se nevrátil za mříže, když mu ředitel věznice přerušil výkon trestu. V roce 1995 ve věznici v Českých Budějovicích při vycházce po dvoře přeskočil Kajínek zeď, ale krátce nato byl zadržen. O útěk z valdické věznice se pokusil v roce 1996 – tehdy přeřezal mříž. Naposledy uprchl v říjnu 2000 z Věznice Mírov. 8. prosince byl zadržen v bytě pětinásobného vraha Ludvíka Černého.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek