metro.cz

Problémy s početím řeší v Česku zhruba pětina žen

  10:37
Věk českých prvorodiček se neustále zvyšuje. S vyšším věkem žen se ale snižuje šance na početí.
Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

„V Česku průměr prvorodiček překročil 30 let, což je hranice, po které se plodnost žen snižuje, po pětatřicátém roce pak skokově klesá,“ říká Iva Zadrobílková z Centra asistované reprodukce Sanatoria Sansu v Hradci Králové. Podle ní se za ideální dobu pro početí prvního potomka považuje věk 25 let.

V mládí ženy problémy s neplodností neřeší, byť je ve svém okolí vnímají. Podle aktuálního průzkumu společnosti STEM/MARK problém s početím již ve svém životě řešila každá pátá Česka.

Nestřílím slepýma

  • Muži mají padesátiprocentní podíl na neplodnosti páru. Svůj případný problém se ale stydí řešit. Proto vznikají projekty, které jim mají pomoci.
  • Muži mohou navštívit web Nestrilimslepyma.cz. se dočtou, které faktory mají na plodnost negativní vliv. Je zde i seznam pracovišť, kam si mohou muži zajít. Web nabízí také domácí test plodnosti.
  • V červnu si kromě Dne dětí připomínáme i trochu paradoxně Národní den neplodnosti. Ten je letos stanovený na 5. června.
  • Pražská klinika Iscare chce na tento problém upozornit, všichni muži tak budou moct v týdnu od 5. do 9. června přijít a nechat si na klinice zdarma otestovat spermie bez předchozího objednání.

„Respondentky uvedly, že odsouvají děti na pozdější dobu nejčastěji kvůli studiu, zaměstnání či absenci správného partnera,“ říká David Rumpík, předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP. „Zlom nejčastěji přijde s příchodem pravého partnera, případně se zjištěnými zdravotními problémy. Silný vliv mají také tikající biologické hodiny, partnerova touha po dítěti, vyšší věk partnera či názor, že dítě je naplněním partnerského vztahu,“ dodává Rumpík.

V posledních letech také přibývá lidí, kteří vyhledávají odbornou pomoc. Centra asistované reprodukce v celém Česku provedla loni přes třicet tisíc úkonů spojených s umělým oplodněním. Což je zhruba o deset procent více než rok předtím. Statistiky říkají, že každý rok se pomocí umělého oplodnění v Česku narodí až šest tisíc dětí, což tvoří zhruba šest procent ze všech novorozenců.

„Neplodnost se ale civilizačně nezvyšuje, pouze se zvyšuje počet lidí hledajících asistovanou reprodukci,“ říká Hana Konečná z Katedry klinických a preklinických oborů Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Podle odborníků páry vlastně ani neumí posoudit, že se jich problém s početí týká. Neplodnost je totiž definována jako neschopnost páru dosáhnout těhotenství po šesti měsících až jednom roce pravidelného nechráněného pohlavního styku. Průzkum ale ukázal, že Češi vnímají jako problém s početím nejčastěji dobu dva roky a déle.

U mužů je navíc také problém, že mnohdy nevyhledají vyšetření, aby zjistili, zda nemají nějaký zdravotní problém. Ženy se o neplodnosti baví se svým gynekologem. Muži většinou nevědí, kam na vyšetření zajít, někteří se i stydí své problémy řešit.

„O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice. Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden dárce spermií kritéria,“ popisuje Jaroslav Hulvert, primář Centra asistované reprodukce Iscare.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek