metro.cz
Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Hitem dovolených je u Čechů Řecko

  8:06
Letecký trh letos vzroste o 20 procent. Mnoho lidí si dopřeje zájezd k­ moři i doma.

Strach z terorismu i uprchlické krize je, zdá se, pryč. Navíc lepší ekonomická situace či ušetřené peníze z odepřené loňské dovolené způsobují, že prodeje letních dovolených tentokrát trhají rekordy.

Bulharsko s občankou

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur ubezpečila zájemce o cestování do Bulharska či Chorvatska, že jim stačí občanský průkaz.

Některá média totiž informovala, že v těchto destinacích může být vyžadován cestovní pas. Podle informací ministerstva zahraničních věcí i­ obou velvyslanectví v ČR je pro vstup na území těchto států nadále postačující platný průkaz totožnosti.

„Situace Čechů se v tuto chvíli poměrně rychle vylepšuje. Kromě nízké nezaměstnanosti sílí i mzdové tlaky. Nerostou přitom pouze mzdy ve vybraných profesích, ale napříč celou ekonomikou,“ uvádí hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Není tedy neobvyklé, že během léta vyrazí Češi hned na dvě dovolené. „Situace ve světě je v dovolenkových destinacích klidnější a lidé mají více peněz. Proto si dopřejí týden v ­Chorvatsku a pak ještě týden třeba na Šumavě,“ říká členka představenstva Asociace cestovních kanceláří ČR Simona Fischerová.

Potvrzuje to také čerstvý průzkum Europ Assistance. Podle jeho výsledků se dvě třetiny Čechů chystají letos na tuzemskou dovolenou, v­ drtivé většině vlastním autem. „Z destinací jezdí Češi nejraději k moři, řada z nich zvládne v létě dvě dovolené, přičemž jedna z nich je zpravidla tuzemská. I k moři ale vyráží lidé často vlastním autem,“ popisuje Michal Egert z­ Europ Assistance.

Při domácí dovolené také ušetří lidé peníze. Podle ankety ČSOB utratí za týden v tuzemsku za jídlo, pití a zábavu drtivá většina Čechů do pěti tisíc korun na hlavu, čtvrtina pak utratí 10 tisíc. Co se týká zahraničních zájezdů, obrovský zájem je o ­řecké ostrovy. Například u ­Fischer Group jde o­ více než třetinu prodaných zájezdů. Podle německé agentury DPA se počet návštěvníků Řecka letos vyšplhá přes 30­ milionů osob.

Zájem o Řecko a Středomoří obecně potvrzuje i mluvčí CK Neckermann Jana Hájíčková: „Letošním hitem je Bulharsko, tam jsme prodali zatím nejvíce zájezdů. Je to ale dáno tím, že tam máme největší nabídku ubytování ze všech cestovek v Česku. Na druhém místě se umístilo Řecko. Zákazníci již nemají strach z­ uprchlické krize, takže se prodávají zejména řecké ostrovy.“ Řecko, Bulharsko a Španělsko tak budou mít zřejmě omezenější nabídky v zájezdech last minute. Roste zájem také u exotických destinací, favoritem jsou Spojené arabské emiráty. „Vedle Dubaje se čím dál víc prosazuje i emirát Ras Al Khaimah,“ zmiňuje výkonný ředitel Fischer Group Jiří Jelínek.

„Asi tři čtvrtiny našich klientů začínají vybírat dovolenou na webu, ale jen šest procent si tam zájezd koupí. Většina jde na pobočku,“ dodává Jan Bezděk z Fischer Group.

Komentáře

zpět na článek