metro.cz

Youtubeři jsou pro děti vzor. Někteří je učí, jak brát drogy

  9:59
Mladí přicházejí s drogami do kontaktu čím dál snadněji. Zatímco dřív se děti dostávaly k­ omamným látkám většinou tak, že se chytly „špatné party“, dnes náctiletým stačí jen kliknout na YouTube.
Ilustrační snímek | foto: Václav PancerMF DNES

Na šíření toxikomanie se totiž v ­Česku podílejí už i­ takzvaní youtubeři. „Od poloviny května se zabývali chrudimští kriminalisté zajímavým případem šíření toxikomanie. Zajímavým proto, že se jednalo o ­šíření přes internet. Přitom i takováto forma je protizákonná, dokonce hrozí i vyšší trest,“ říká Jiří Tesař, mluvčí policie. Případem se nyní bude zabývat soud, který v ­případě uznání viny může mladého muže potrestat až pětiletým odnětím svobody.

Dvaadvacetiletého youtubera policie stíhá za to, že celkem ve čtrnácti případech nahrál na internet videa s tematikou drog. Mladík je autorem videí a sám v nich vystupuje.

Každý druhý

  • V Česku je zhruba 300 tisíc náctiletých ve věku 15 až 19 let, kteří se již dostali do kontaktu s ilegální drogou.
  • Vzhledem k tomu, že v Česku žije zhruba 620 tisíc dospívajících, měl zkušenost s nějakou drogou téměř každý druhý teenager.
  • S marihuanou má zkušenost každý třetí mladistvý.

„Diváky v nich seznamuje s marihuanou a hašišem. Ve videích ukazuje, jak s drogami zacházet, jak je konzumovat, a následně hodnotí i ­jejich účinky,“ říká mluvčí. Podle policie si chtěl youtuber svými videi hlavně zvýšit sledovanost.

Podle odborníků na drogovou prevenci je v takových případech problém hlavně to, že děti vidí v youtuberech své vzory a kamarády.

„Mediálně známí lidé táhnou. Pokud někdo, kdo je u mladých oblíben, vyjádří na internetu kladný vztah k drogám, může to mít velký vliv na tisíce dětí,“ říká Pavel Mudra ze sdružení Řekni NE drogám – řekni ANO životu. Právě internet v ­poslední době výrazně mění drogovou scénu. Podle zprávy evropské agentury EMCDDA monitorující výskyt drog v Evropě vzrůstá význam internetu také při distribuci i výrobě drog, kdy jsou ohroženy předně děti.

„Zatímco v minulosti byly trhy s nelegálními drogami situované na fyzických místech, v poslední době se objevily nové internetové technologie, které umožnily vytváření on-line trhů. Drogové trhy mohou být provozované na běžném webu, zpravidla se jedná o maloobchodní prodej,“ píše se ve zprávě.

Problém také je, že drogy berou čím dál mladší děti. Dokazují to čísla z detoxikačních center. V roce 2003 se zde léčili převážně mladí na prahu dospělosti. Dnes je průměrnému pacientovi jen patnáct a půl roku.

Děti netuší, že jsou drogy problém

  • Už dokonce jedenáctileté děti se v Česku léčí ze závislosti na drogách.
  • Řada z nich totiž vlastně ani vůbec netuší, že jsou drogy špatné.
  • Změnit se to snaží také projekt Cyklo-běhu za Českou republiku bez drog. Ten od včerejška putuje po českých městech.
  • Po celé trase projektu budou probíhat přednášky pro děti, aby se dozvěděly, jak drogy fungují, a mohly se informovaně rozhodnout je nebrat.
  • Celá akce bude zakončena v Praze v pátek 23. června. Jestli se Cyklo-běh zastaví také ve vašem městě, zjistíte na webu Rekninedrogam.cz nebo na čísle 777 276 137.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek