metro.cz

Jak můžete vyzrát na chytáky u některých pojistných smluv

  15:19
Kroupy, vichřice nebo sprejeři. Kdy vám pomůže které pojištění a na co si dát pozor při podepisování smlouvy?
Pojistit se můžete i proti kroupám. | foto: MAFRA

Když si sprejer udělá z vaší fasády malířské plátno

Odstranění graffiti na zdi domu stojí přibližně sto padesát korun za čtvereční metr, což při posprejování větší plochy může být dost peněz. Pokud je ve vaší pojistné smlouvě na pojištění nemovitosti toto riziko zahrnuto, pojišťovna za vás náklady uhradí.

Nyní pojištění tohoto vandalismu nabízí v podstatě každá pojišťovna. Nejedná se tedy většinou o žádné speciální připojištění, jen je potřeba zvolit jeden z produktů s vyšší pojistnou ochranou, tedy nikoliv základní pojištění nemovitosti. Tyto produkty samozřejmě obsahují všechna základní rizika, jako je požár, vodovodní škody, vichřice a také riziko vandalismu, kam škody způsobené sprejerem spadají. Je také možné, že produkt může přímo obsahovat riziko proti poškození sprejerem.

Když vám kroupy přemění skleník v obří cedník

Samostatné pojištění skleníku je výjimečné, ale je možné ho pojistit k pojištěné nemovitosti. Ale pozor, každá pojišťovna k němu přistupuje jinak. Existují dvě možnosti. Buď pojišťovna uzavře pojistku skleníku jako vedlejší (ostatní) stavby, pak se na něj vztahují rizika, která náležejí k hlavní pojištěné stavbě. Ovšem obecně platí, že když je skleník pojištěn v rámci standardního pojištění, nevztahuje se na něj pojištění skel. Druhou možností je, že pojišťovna skleněné výplně pojistí pouze v rámci pojištění skla, a pak je nutné připojištění.

Když si po dešti voda udělá z domu kanalizaci

Pokud po deštích pronikl v přízemí domu obsah kanalizace do obytné části, bude se na situaci vztahovat pojištění, které řeší vystoupání vody z odpadního potrubí. Zdánlivě jasná záležitost se může zkomplikovat, a to pokud toto pojištění není součástí smlouvy automaticky. Navíc je potřeba se ujistit, zda toto riziko není obsaženo pouze pro případ povodně a záplavy.

Pojistit se pro případ vytopení kanalizací můžete také v případě, že máte byt. Ochrání vás tak v situaci, kdy se obsah odpadního potrubí dostane do vašeho bytu od souseda.

Když vám střechu nad hlavou vezme vichřice

Poškození domu větrem se u pojištění týká jen rizika vichřice. Za vichřici se zpravidla považuje vítr o rychlosti nejméně 75 km/h (někteří pojistitelé za vichřici považují již vítr o rychlosti 60 km/h). V Česku je omezený počet meteorologických stanic, může se tedy stát, že síla větru v místě pojištění je jiná než na nejbližší stanici. V případě, že není možné rychlost větru spolehlivě určit, musí pojištěný prokázat, že v okolí byly poškozeny i jiné stavby či odolné věci, popřípadě že došlo k jiným průvodním znakům vichřice, například k lesním polomům. Pak je možné výsledek rozhodnutí o pojistné události změnit.

Autor: Metro.cz
zpět na článek