metro.cz

Nabídka letních brigád roste. Firmy řeší nedostatek lidí

  15:14
Na přivýdělek dosáhnou letos také neplnoletí.
Ilustrační snímek | foto: Václav Hubata-VacekMF DNES

Letní brigády letos zažívají velký boom. Zaměstnavatelé se touto formou snaží řešit nedostatek pracovních sil i­ vybírání dovolených. „Nabídka brigád letos vystřelila o ­několik desítek procent na nový rekord a trh není schopen ji uspokojit,“ řekl Vít Krčmář, jednatel agentury Promoteri.eu, která se zaměřuje na promotéry a hostesky.

Výdělek nad 10 tisíc měsíčně? Někdy se nevyplatí

  • Brigádníci by si měli spočítat, kolik si za měsíc vydělají. Vyšší hodinová mzda totiž může ve výsledku znamenat nižší výdělek.
  • „Při krátkodobé brigádě s měsíční mzdou do 10 tisíc korun je nejvýhodnější uzavřít dohodu o provedení práce. Ta musí být uzavřena písemně a ještě před nástupem do práce by měl brigádník podepsat růžové prohlášení k dani. V opačném případě totiž dostane méně peněz, protože za něj zaměstnavatel odvede daň z ­příjmu,“ uvedla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.
  • Dohoda o provedení práce je omezena 300 hodinami za kalendářní rok u jednoho zaměstnavatele. Pro zaměstnance i zaměstnavatele je dohoda výhodná, pokud nedosáhne měsíční odměna 10 tisíc korun. V takovém případě totiž nevzniká povinnost odvádět sociální a zdravotní pojištění.
  • Pokud však jde například o celoroční brigádu, která vyžaduje odpracovat víc než 300 hodin ročně, je třeba uzavřít dohodu o pracovní činnosti. Potom je ale nutné počítat s odvody na pojistné.

Podle personální agentury mají dokonce firmy problém brigádníky sehnat. Situaci komplikuje nízká nezaměstnanost, která způsobila pokles počtu zájemců o brigády. „Firmy tak začínají s náborem dříve než v předchozích letech a nabídku brigád uzpůsobují různým skupinám. Studenti tak mohou získat intenzivní brigádu, aby si za léto stihli vydělat i něco užít, matky na mateřské dovolené zase práci na pár hodin denně,“ vysvětluje Jonathan Hill, ředitel Grafton Recruitment.

Nedostatek pracovníků dává letos šanci i mladším ročníkům. Brigádu tak mohou získat i neplnoletí, kteří by si rádi vydělali, ale nikdo je nechtěl kvůli bezpečnosti či hmotné zodpovědnosti zaměstnávat. „Protože plnoletí chybí, výroby se připravily i­na mladší pracovníky. Mnohé provozy jim nabízejí stejné hodinové mzdy, jaké mají jejich plnoletí kolegové,“ uvedl pro iDNES.cz Martin Plášil z ­pracovní agentury Sodat.

Podle agentur v poslední době klesá zájem o manuální brigády. „Menší zájem studentů je dán tím, že firmy studentům ve stále větší míře umožňují placené stáže v oboru. Motivace pro brigádu na dělnické pozici je proto čím dál menší,“ komentuje Hill s ­tím, že kromě studentů či rodičů na rodičovské dovolené se o brigády letos více zajímají i lidé, kteří zaměstnání mají, ale chtějí si touto formou přivydělat.

Velkého boomu brigád ale využívají i firmy, které chtějí obohatit hlavně sebe. Před nimi varuje ředitelka pracovního portálu Profesia.cz Zuzana Lincová.

„Pokud narazíte na inzerát, který nabízí vynikající podmínky, mzdové ohodnocení a časovou flexibilitu, ale za předpokladu, že předem zaplatíte malý vstupní poplatek, zbystřete. Patrně jste narazili na podvodnou firmu, snového výdělku se nedočkáte, stejně jako vrácení vstupního poplatku s první výplatou,“ říká Lincová.

„Ostražití buďte při sjednávání práce v zahraničí. Doporučujeme zjistit si předem, zda a za jakých podmínek nabízí zaměstnavatel ubytování a ­jak je to s­ pojištěním. Pracovní agentury, které působí v Česku, totiž nesmějí od uchazečů o práci vyžadovat žádný poplatek za zprostředkování práce. Tak se některé snaží dostat peníze jinak – třeba tím, že účtují předražené služby,“ varuje Lincová.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek