metro.cz

Pohodu zvířat ohlídají kontroly

  15:26
Horké dny mohou negativně ovlivnit zdraví zvířat.
Ilustrační snímek | foto: Marek Podhora, MAFRA

Do Česka dorazily tropy. Zítra bude opět přes třicet stupňů. Zatímco na pitný režim lidí se upozorňuje často, o zvířatech se tolik nemluví. Státní veterinární správa se také proto zaměří na „kontrolu pohody zvířat“ – píše se v tiskové zprávě nejvyššího veterinárního úřadu.

Nejvíc potřebují dojnice

- Požadavky na vodu:

- U psů záleží na velikosti. Zdravý pes v průměru vypije za den asi 35 až 50 mililitrů na jeden kilogram.

- Dospělá prasata potřebují na den 25 litrů, ovce 20 litrů, skot 40 litrů a dojnice by měla denně vypít 100 až 180 litrů vody.

„Takové kontroly jsou potřebné, zvláště v posledních letech, kdy se častěji než dříve setkáváme s extrémními výkyvy počasí. Chovatelé a ­majitelé si nebezpečí často neuvědomují, protože po dlouhá léta byli zvyklí na určitou standardní péči o zvířata, ale taková horka jako poslední dobou nebyla obvyklá a je třeba jim péči přizpůsobit,“ říká Pavla Dorničová z­Nadace na ochranu zvířat.

Ve velkochovech i v kravínech je v případě extrémních teplot vhodné zvířata chladit sprchováním. Především skot a ovce musí mít na pozemku možnost pobývat ve stínu. Také u nich je nutné zajištění vhodného zdroje napájení a dostatek pitné vody. Právě tyto věci veterináři kontrolují.

„Zvýšená rizika s sebou nesou v ­těchto dnech také transporty zvířat. Jejich přesuny je proto doporučeno načasovat na ráno či večer. Je nutné pamatovat na to, že zejména při každém stání dopravního prostředku riziko přehřátí narůstá,“ říká šéf Státní veterinární správy, Zbyněk Semerád.

Podle ochránců zvířat by se měla věnovat pozornost i zverimexům a dalším obchodům, kde se zvířata prodávají. „Protože i tam je třeba zajistit zvířata proti horku. Stejně tak cirkusy,“ říká Dorničová. Státní veterinární správa na kontroly pohody zvířat upozorňuje také kvůli osvětě.

„Farmáři někdy vlastně ani netuší, co všechno musí při chovu a hlavně převozu zvířat dodržet,“ říká Petra Tomanová z pražského odboru ochrany zdraví a pohody zvířat. Tento odbor však nekontroluje jen hospodářská zvířat. Kontrola může zaklepat i­ na byt běžného majitele psa. „To v případě, že dostaneme podnět, že někdo zvíře týrá,“ upřesňuje Tomanová.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek