metro.cz

Češky si nechávají zmrazit vajíčka a počet případů roste

  8:29
Umělé oplodnění mohou ženy podstoupit jen do věku 49 let.
Spermie - ilustrační foto | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Věk prvorodiček se v Česku dlouhodobě zvyšuje. V současnosti si ženy své první dítě nejčastěji pořizují ve třiceti. Statistiky však ukazují, že plodnost žen po jejich 35. roce výrazně klesá a z tisícovky z nich se přirozenou cestou podaří otěhotnět pouze každé padesáté. Také proto se ženy čím dál častěji odhodlávají k takzvanému social freezingu. Termín, který prozatím v češtině nemá svůj ekvivalent, znamená preventivní zmražení vlastních zdravých vajíček či spermií pro budoucí využití.

„Žen se zájmem o zmražení oocytů přichází přibližně pětkrát více než v minulých letech,“ říká pro deník Metro Kateřina Veselá, ředitelka brněnské kliniky Repromeda. Podle lékařů je ale povědomí Čechů o social freezingu zatím velmi malé. „Buď o ní vůbec nevědí, nebo mají zkreslené informace,“ všímá si Štěpán Machač, vedoucí lékař kliniky asistované reprodukce IVF Clinic v Olomouci.

Cena

  • Až na 80 tisíc korun vyjde zmražení vajíček na 10 let.
  • V ceně jsou léky, díky kterým pacientka vyprodukuje více vajíček najednou a uskladnění vajíček. V případě muže je celá procedura levnější, vyšetření a založení kryobanky jeho spermií může stát něco kolem tří až čtyř tisíc korun a následné skladování je stejné jako v případě vajíček, tedy zhruba 3 tisíce korun na rok. Pojišťovny na social freezing přispívají jen v případě onkologických pacientů.

Málo lidí například ví, že zmražení pohlavních buněk je možné provést skutečně na dlouhou dobu, v případě spermií či embryí jsou zkušenosti s užitím po skladování delším než dvacet let.

„V případě vajíček je s tím zatím méně zkušeností, protože se to neprovádí tak dlouho, ale dá se očekávat, že řadu let vajíčka skutečně v tekutém dusíku přečkají bez výrazné ztráty šance na oplození,“ říká Veselá.

Použití vajíček je omezeno pouze zákonem, který v současnosti udává jako hranici pro mimotělní oplození věk 49 let. Ačkoliv některé reprodukční kliniky prezentují zmrazení pohlavních buněk jako trend budoucnosti, řada lékařů upozorňuje, že by ženy social freezing měly využívat jen jako krajní možnost. Metoda je doporučována zejména jako preventivní opatření pacientům, kteří musejí podstoupit například náročnou onkologickou léčbu.

„Ideální by ženy na tuto metodu neměly spoléhat a dítě by si měly pořídit ještě než jim bude třicet let,“ radí Štěpán Budka, vedoucí lékař kliniky Pronatal Kolín. Ten také upozorňuje na to, že v současnosti podstupují tuto proceduru často pacientky, které se na ní nehodí. „Zejména ženy vyššího věku,“ říká Budka.

Zmrazení jako bonus

  • Společnosti jako Apple či Facebook zahrnují metodu social freezing do svých zaměstnaneckých benefitů.
  • Svým zaměstnankyním na zmrazení vajíček poskytují příspěvek až 20 000 dolarů (zhruba 440 000 korun).
  • Cílem je podpořit jejich profesní růst a zároveň jim neodebírat možnost být jednou matkami.
  • Také v USA totiž řeší problém se stárnutím prvorodiček. Podíl žen, které měly první dítě mezi 40 a 44 lety, se zde v posledních 20 letech zdvojnásobil.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek