metro.cz

Neschopenky pojedou on-line

  5:55
Novinka má zjednodušit práci lékařům i firmám a lidem zajistí rychlejší výplatu nemocenské.
Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Neschopenky budou za rok a půl elektronické. Novinku, se kterou přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí, včera schválil garanční výbor Senátu. Sami senátoři mají o elektronických neschopenkách jednat na schůzi, která začíná ve středu. „Dle reakcí předpokládám, že návrh podporu má,“ říká předkládající poslanec a lékař Jiří Běhounek.

Novinka má být pro řadu lidí ulehčením. „Elektronické neschopenky ušetří nemocným lidem zbytečnou a mnohdy i obtížnou cestu s klasickou papírovou neschopenkou do práce, zjednoduší práci lékařům i firmám a lidem zajistí rychlejší výplatu nemocenské,“ říká Jan Wiesner, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.

Takzvané e-neschopenky mají fungovat jednoduše. Podle návrhu by se lékař připojený k internetu přihlásil do zabezpečeného systému, vyplnil rodné číslo pacienta, IČO zaměstnavatele, zadal údaje o marodění a formulář on-line uložil. Na údaje o svých nemocných zaměstnancích by se zaměstnavatel mohl kdykoliv podívat. Viděl by například i to, kdy mají vycházky, což může využít při kontrolách.

Pacient by ani nemusel neschopenku zaměstnavateli posílat, ale stačilo by, aby nemoc nahlásil telefonicky nebo e-mailem. A zaměstnavatel si vše bude moci okamžitě ověřit on-line.

„Pro mnohé pojištěnce i chod státní správy by to bylo ulehčení, nebránil bych se tomu,“ říká Ondřej Dostál, expert na zdravotnické právo ze společnosti PwC Legal. Ten srovnává elektronizaci neschopenek s EET. „Když ho zvládli bez větších problémů nejmenší podnikatelé, neměl by to být problém ani pro lékaře,“ myslí si Dostál.

Pokud zákon projde celým legislativním procesem, první fáze elektronických neschopenek by měla být spuštěna začátkem roku 2019. Během přechodného období budou platné i stávající papírové neschopenky. Později budou ale sloužit jen jako záloha, kdyby nastaly problémy s internetem. Do elektronického systému hlášení pracovní neschopnosti se budou lékaři v první fázi zapojovat dobrovolně.

O e-neschopence se už jednou uvažovalo

  • Už v roce 2013 se o elektronická neschopence jednalo.
  • Proti nápadu byla ale Česká lékařská komora. Ta argumentovala obavou z toho, že stát novinku nezvládne a nový IT systém, vytvořený pro elektronické neschopenky, bude padat a zdržovat lékaře, podobně jako tomu v té době bylo u registru vozidel.
  • V omezené podobě funguje elektronické zadávání neschopenek už od roku 2010 (služba e-podání Hlášení pracovní neschopnosti), ale moc oblíbené není. Přístup si do něj zřídilo pouhých 923 lékařů. Systém stál podle dostupných informací nejméně 40 milionů a lékaři kromě elektronického zasílání stejně musí několik dokumentů sami tisknout.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek