metro.cz

Lidé si „proklepávají“ svoje nájemníky. Bojí se neplatičů

  12:13
Prověřit nájemníka je možné svými silami nebo přes firmu. A někdy stačí otevřít Facebook.
Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na trhu s bydlením převažuje poptávka nad nabídkou. Bytů je málo. Jejich majitelé si tak mohou vybírat, komu je pronajmou. Roste proto zájem o prověřování potenciálních zájemců o bydlení.

Od května do června si pronajímatelé nechali prověřit o bezmála 14 procent více osob než v předchozích měsících. Chtějí tak předejít tomu, že pronajmou svoji nemovitost neplatičům nebo těm, kteří by mohli jejich byt poškodit.

Lidé pochválí i pohaní

  • SlužbaAirbnb, přes kterou lidé nabízejí krátkodobé pronájmy svého bytu, má vlastní způsob prověřování hostů.
  • Na webu služby majitelé bytů píšou hodnocení k jednotlivých hostů, kteří u nich bydleli. Budoucí pronajímatel tak dopředu ví, s kým má tu čest a zda v minulosti jeho potenciální host nedělal problémy.

Podle interních statistik služby IdeálníNájemce.cz, která nájemce prověřuje, neklesá pod 15 procent počet těch, kteří mají zkušenosti s exekucí dlouhodobě.

„Nejčastěji se zájemci o pronájem potýkají s finančními problémy, ať už v případě exekuce, či insolvence. V případě exekucí vzrostl meziročně počet prověřených osob s jednou či více exekucí dokonce až trojnásobně,“ říká provozovatel služby Tomáš Brychta. „Jednotlivé zájemce o pronájem prověřujeme podle jména, zadané adresy a data narození celkem v pěti rejstřících a seznamech. Zjišťujeme například, zda se daná osoba nepotýká s dluhy, není evidována jako hledaná či s ní není vedeno insolvenční řízení,“ dodává. Služba vyjde na 99 korun.

Prověřit si lidé mohou nájemce i sami. Lze například požádat o výpis z Centrální evidence exekucí, z níž lze snadno zjistit, zda je na určitou osobu uvalena exekuce, jaká je její výše a další detaily. Již nějaký čas lze výpis získat přes internet a od loňského července i v tisícovce poboček České pošty s kontaktními místy Czech POINT. Výpis získaný na poště stojí padesát korun za jednu stranu, přes internet stojí náhled šedesát korun bez ohledu na počet stran.

Třetí varianta, jak někoho prověřit, je zdarma, ale nejméně spolehlivá. „Možné nájemce je možné prověřit jednoduše přes facebookový profil. Tady je možné často zjistit, jestli má dotyčný vůbec nějakou práci nebo jaký je to vůbec člověk,“ říká Marek Baňka, jednatel společnosti MabanoEstates, která spravuje nemovitosti.

Baňka, jenž zároveň dělá správce facebookové skupiny a pronajímání bytů v Praze, zároveň dodává, že jsou sociální sítě zrádné.

„Občas někdo na zeď statusem varuje před konkrétním nájemníkem, že neplatí nájem nebo že ničí vybavení bytu. Problém je, že tato varování není možné ověřit, a tak se může stát, že vše je jen lživá pomluva,“ říká Baňka.

Posvítí si na něj

  • V Česku je i další firma, která nabízí prověření nájemníka. Jmenuje se Váš domovník.
  • „Jedná se o velmi komplexní službu, která zahrnuje vše od prvotní konzultace s pronajímatelem přes podání inzerátu, vyhledání a prověření nájemníka, přípravu a zajištění smluvní dokumentace,“ vysvětluje RichardBěláč, jednatel společnosti.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek